Konto oszczędnościowe nie zawsze się opłaca

2015-02-11 17:49:45

Konto oszczędnościowe, jak każdy produkt bankowy, posiada nie tylko plusy, ale i minusy. Zanim podejmiemy decyzję o formie oszczędzania, warto poznać wady i zalety tego typu rachunków.

Konta oszczędnościowe to produkty, które umożliwiają każdemu systematyczne, a przy tym bezpieczne gromadzenie oszczędności na specjalnym rachunku bankowym.

Konto oszczędnościowe - zalety

Zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość oszczędzania przy dysponowaniu nawet małymi kwotami. Nie ma ustalonych żadnych minimalnych wpłat. Dzięki temu na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet niewielkie sumy, które z czasem będą obrastały w odsetki.

Sprawdź też: Oszczędzanie? To nie dla mnie... Najczęstsze wymówki Polaków

Konta oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokaty terminowej, umożliwiają przy tym wypłaty w nagłej potrzebie zgromadzonych na nich oszczędności w całości lub części. Co ważne, wypłata środków z konta nie skutkuje utratą wypracowanych dotychczas odsetek, jak często ma to miejsce w przypadku lokaty. Zwyczajowo pierwsza wypłata w miesiącu wolna jest od dodatkowych opłat. Przy drugiej i kolejnej wypłacie będzie konieczne już uregulowanie prowizji zgodnie z tabelą opłat i prowizji stosowaną przez dany bank. W przypadku konta oszczędnościowego częstsze są również kapitalizacje odsetek, co nie jest bez znaczenia dla zysków, jakie będą wypracowane na koncie oszczędnościowym.

Konta oszczędnościowe - wady

Tak korzystna i elastyczna forma oszczędzania, jaką są konta oszczędnościowe, ma również i swoje wady. Przede wszystkim oprocentowanie kont jest znacznie niższe w porównaniu do lokat terminowych, a co za tym idzie, w ich przypadku wypracowany będzie niższy zysk. Jak już wspomnieliśmy powyżej, co prawda istnieje możliwość wypłat z konta oszczędnościowego, jednak druga i kolejna wypłata wiąże się zwykle z dodatkowymi kosztami (od5 do 10 zł od transakcji), które w niektórych przypadkach mogą sięgać wartości wypracowanych odsetek. Jeśli więc należymy do osób, które pod wpływem emocji zaraz po otrzymaniu pensji na konto większość jej przelewają na konto oszczędnościowe w gorącym postanowieniu oszczędzania, po czym co kilka dni przelewają z powrotem na swój ROR po kilkaset złotych.

Sprawdź też: Jak oszczędzać bez podatku?

Pomimo tych kilku wad oszczędzanie poprzez gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym zdaje się być formą korzystną, elastyczną i pozwalającą klientowi banku na dostęp do swoich pieniędzy. A wszystko to sprzyja poczuciu finansowego bezpieczeństwa klienta, bowiem w nagłej potrzebie, zawsze swobodnie może korzystać ze swoich oszczędności.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam