Kiedy konto oszczędnościowe, a kiedy lokata?

2015-02-14 16:34:25

Konto oszczędnościowe nie musi rywalizować z lokatą o miano najlepszego sposobu pomnażania nadwyżek finansowych w bezpieczny sposób. Oba produkty się uzupełniają, dając deponentowi swobodę w zarządzaniu pieniędzmi.

Konto oszczędnościowe to obok lokaty terminowej jeden z najpopularniejszych - a przy tym i najbezpieczniejszych - sposobów na pomnażanie kapitału. Oba produkty wręcz się uzupełniają. By skutecznie i korzystnie zarabiać na posiadanych nadwyżkach finansowych, warto korzystać nie tylko z rachunku oszczędnościowego, ale równocześnie z lokat. To zapewni nam stały dostęp do części pieniędzy - leżących na koncie oszczędnościowym, podczas gdy te zdeponowane na lokacie będą zarabiały dla nas na wyższy procent.

Konto oszczędnościowe vs lokata

Rachunek oszczędnościowy jest zwykle niżej oprocentowany niż lokata bankowa, ale za to pozwala na systematyczne gromadzenie na nim oszczędności. Tego rodzaju produkt bankowy nie ogranicza klienta, jak ma to miejsce w przypadku lokaty, do której dopłacać kapitału w trakcie trwania umowy nie można, ale wręcz przeciwnie, umożliwia nie tylko systematyczne dopłaty do już ulokowanych środków, ale również ich wypłaty w dowolnym czasie. Warto pamiętać, że decydując się na konto oszczędnościowe, w przypadku większości banków, pierwsza wypłata w miesiącu z konta jest bezpłatna, pozostałe są już w większości instytucji obarczone dodatkowymi kosztami.

Kiedy z czego korzystać?

Z perspektywy osoby, która nie posiada nadwyżek finansowych rzędu kilku tysięcy złotych, konto oszczędnościowe będzie doskonałym sposobem na gromadzenie oszczędności. Co istotne, przy produkcie tego typu nie ma określonych comiesięcznych wpłat. Klient może więc swobodnie wpłacać nawet po kilka złotych. W razie nagłego wypadku, nieprzewidzianych sytuacji losowych, w każdej chwili można wypłacić część lub całość środków. Konto oszczędnościowe doskonale zdaje też egzamin w przypadku rodziców, którzy już teraz mylą o przyszłości swoich dzieci.

Rachunek oszczędnościowy świetnie sprawdzi się dla klientów, którzy zamierzają pomnażać pieniądze, a przy tym zależy im na możliwości stałego dopłacania dodatkowych środków do rachunku i cenią sobie komfort stałego dostępu do posiadanych oszczędności. Gdy już jednak uzbierają wyższą sumę, lepiej zdeponować jest ją na lokacie, dzięki której zarobimy więcej.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam