Wszystko o ubezpieczeniu OC zabytkowych samochodów

2015-01-23 11:44:21

Właściciele zabytkowych samochodów, czyli pojazdów jeżdżących na żółtych tablicach rejestracyjnych, także muszą wykupywać OC komunikacyjne, chociaż mogą korzystać w tym celu z pewnych preferencji.

Na polskich drogach znajdziemy nie tylko nowoczesne samochody, ale także samochody zabytkowe. Jeśli jesteś posiadaczem właśnie takiego auta, możesz je ubezpieczyć na specjalnych zasadach.

Pojazd zabytkowy – definicja

Zacznijmy od początku, czyli od definicji tego, czym jest pojazd zabytkowy. Samochód może zostać uznany za taki, jeśli ma ponad 25 lat i ponad 75 proc. jego części to części oryginalne. Gdy jeden z tych warunków jest spełniony, to wtedy rzeczoznawca może stwierdzić, że nasze auto jest unikatowe. Co istotne, taka ocena obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Samochody, które mają zaś ponad 40 lat, są traktowane jako pojazdy historyczne.

Ile za krótkoterminowe OC?

Według polskich przepisów prawa ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe. Dotyczy to także aut zabytkowych. W ich przypadku można jednak liczyć na specjalne zasady ubezpieczenia, mogąc korzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Takie rozwiązanie jest przydatne w szczególności, gdy nasze auto jest używane jest tylko kilka razy w roku. Możemy w ten sposób zaoszczędzić, ponieważ 30-dniowa polisa kosztuje standardowo w granicach 50-100 zł.

Zasady krótkoterminowego OC

Krótkoterminowa polisa OC zawierana jest na okres 30 dni i może być zakupiona przez:

  • osoby, które są właścicielami pojazdu historycznego i zabytkowego,
  • przedsiębiorców prowadzących działalność handlową lub komisową,
  • osoby posiadające auto zarejestrowane czasowo,
  • właścicieli aut zarejestrowanych za granicą bez polisy OC i bez Zielonej Karty.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie wymaga wypowiedzenia i zostaje rozwiązane w momencie upływu terminu obecnego na umowie. Nie trzeba go także przedłużać, ani nie jest przedłużane automatycznie.

Tomasz Słupczyński