Kredyt przez Internet: sprawdź wiarygodność kredytodawcy

2015-01-23 09:04:38

Kredyt przez Internet to sposób na szybkie zdobycie pieniędzy. Zanim jednak podejmiemy wiążące decyzje, niezbędne będzie sprawdzenie wiarygodności kredytodawcy.

Usługi kredytowe i pożyczkowe powoli przechodzą do Internetu. Coraz więcej instytucji finansowych oferuje właśnie tam swoje produkty. Robią to zarówno banki, jak i SKOK-i czy podmioty parabankowe.

Sprawdź, kim jest kredytodawca

Zaciąganie kredytu przez Internet może budzić uzasadnione obawy, ale ich zasadność zależy od tego, z jakim podmiotem zawieramy umowę. Tożsamość i wiarygodność kredytodawcy powinna być sprawdzona. Jeśli okaże się, że nasz kredyt oferowany jest przez bank lub SKOK, to nie ma większych obaw. Trzeba tylko dokładnie przeczytać warunki zawieranej z nim umowy. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku podmiotów parabankowych.

Na co zwracać uwagę?

Jeśli okaże się, że pożyczka, która nam przypadła do gustu, jest oferowana przez parabank, to trzeba dokładnie przeanalizować wady i zalety transakcji. Niezbędna będzie daleko posunięta ostrożność:

  • Po pierwsze, warto sprawdzić, czy firma ta nie znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.
  • Po drugie, należy sprawdzić reputację firmy, np. na internetowych forach lub wśród znajomych.
  • Po trzecie, należy dokładnie zapoznać się z zakresem usług danego podmiotu.
  • Po czwarte, niezbędne będzie dokładne przestudiowanie oferty. Jeśli pojawią się w niej jakieś niejasne zapisy lub nie będzie do końca pewni, ile w ostateczności trzeba będzie zapłacić, to wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty.

Uważaj na nieuczciwe praktyki pożyczkodawców

Pamiętajmy, że na rynku finansowym ciągle funkcjonują parabanki wymagające od klientów przed podpisaniem umowy kredytowej uiszczenia opłaty przygotowawczej (z reguły dość wysokiej). Często potem taki podmiot nie udziela pożyczki z racji np. niskiej zdolności kredytowej wnioskodawcy. Opłata w praktyce przepada, choć według przepisów niedoszłemu pożyczkobiorcy należy jej zwrot.

Podsumowując, sprawdzenie wiarygodności kredytodawcy to podstawowa czynność, jaką należy wykonać przed zaciągnięciem kredytu lub pożyczki online. Jeżeli stwierdzimy, że usługodawca jest wiarygodny, możemy dopiero wtedy przejść do szczegółowej lektury formularza informacyjnego, w którym znaleźć powinniśmy wszystkie informacje o kosztach produktu kredytowego.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam