Inwestycje w wino, złoto, ziemię - jak nie dać się oszukać?

2015-02-09 16:48:40

Inwestowanie w złoto, ziemię czy nawet w wino może okazać się bardzo opłacalne. Trzeba najpierw jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie stracić pieniędzy, które chcemy we wspomniany sposób pomnożyć.

Inwestycje w dobra materialne, takie jak ziemia, złoto, a nawet dzieła sztuki, to interesujący sposób na pomnażanie posiadanego kapitału finansowego. W jakich sytuacjach takie inwestycje są bezpieczne, a kiedy nie warto ryzykować?

Inwestycja bezpośrednia

Dobra materialne, które wymieniliśmy powyżej, można nabyć w sposób bezpośredni. Taka sytuacja nie sprawia żadnych trudności kupującemu i nie jest skomplikowana. Wystarczy na przykład kupić określoną ilość złota, licząc, że w przyszłości taki zakup zwróci się nam z nawiązką. To samo dotyczy wina czy częściej wybieranego w takich sytuacjach dobra materialnego: ziemi bądź nieruchomości.

Inwestycja bezpośrednia w całości jest zależna od inwestującego, a ryzyko oszustwa minimalne, gdyż mamy pełną kontrolę nad tym, na co przeznaczamy nasze pieniądze.

Inwestycja pośrednia

W złoto, ziemię czy wino możemy zainwestować również w sposób pośredni. Dzieje się tak wtedy, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z usługi finansowej reklamowanej jako inwestycja w te dobra materialne. Jeżeli mamy przed sobą taką ofertę, należy bardzo dokładnie przeanalizować, na czym taka inwestycja polega. Dla przykładu, jeśli przed nami jest hasło: inwestycja w wino, to może ono równie dobrze odnosić się do inwestycję w akcje lub obligacje firm produkujących wino lub niesprecyzowane dokładnie zleceni obrotu i nabywania takimi środkami w naszym imieniu. Możliwości w tym zakresie jest bardzo dużo i dlatego dokładna analiza  warunków inwestycji jest tak ważna.

Oceniaj ryzyko

Oczywiście usługi finansowe, które reklamuje się jako inwestycje w wino czy w ziemię, nie są z gruntu złe. Wręcz przeciwnie - jeśli instrument jest dobrze skomponowany, to może nam zapewnić wysokie zyski. Niezbędne będzie jednak wykazanie się rozsądkiem i ocena ryzyka, na jakie się narażamy, zanim zdecydujemy się na określony produkt. Do tego niezbędna jest zaś identyfikacja potencjalnych źródeł tego ryzyka. Jeśli stwierdzimy, że ryzyko jest zbyt duże, a nasz kapitał niezbyt mocno chroniony, to wtedy należy zrezygnować z takiego rozwiązania.

Tomasz Słupczyński