Jak bronić się przed wyrokami e-sądów? Poradnik dłużnika

2015-01-23 10:40:55

Jeśli otrzymaliśmy od listonosza nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (np. w związku z odzyskiwaniem długów kredytowych przez firmę windykacyjną), to raczej na pewno został on wydany przez e-sąd. Czy w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zapłacić, czy może możemy się przed tym wyrokiem jakoś bronić?

Listonosz, który przyniósł nam pismo z nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym, przyniósł nam nakaz wydany przez e-sąd. Jeśli chcemy to zweryfikować, możemy sprawdzić na piśmie, jaki dane jakiego sądu na nim widnieją. Taki dokument nie oznacza jednak, że musimy od razu dokonać zapłaty kary.

Jak działa e-sąd?

Obecnie w Polsce można dochodzić roszczeń na drodze elektronicznego postępowania upominawczego. Taki sposób dochodzenia cechuje się prostymi procedurami i szybkością działania. Wybierany jest bardzo często przez firmy windykacyjne, które nabyły wierzytelności od innych firm.

Nakazy zapłaty w takich dochodzeniach są wydawane na niejawnych posiedzenia. To oznacza, że pozwany dowiaduje się o nich w chwili otrzymania pisma z nakazem.

Jak reagować na nakaz z e-sądu?

Nasza reakcja na nakaz z e-sądu może być dwojaka: albo zdecydujemy się na zapłatę, albo zakwestionujemy zasadność wyroku. Oczywiście, aby podjąć konkretną decyzję, pozwany powinien dokładnie rozważyć sytuację.

Pierwsze rozwiązanie to zapłata. Powód nie będzie mógł już nas ścigać za długi, a jeśli tak się stanie, to pozwany przed sądem może udowodnić, że należność już uregulował.

Druga opcja to kwestionowanie nakazu. Możemy to zrobić w ciągu 2 tygodni od otrzymania tego dokumentu. Jeśli się odwołamy, to nakaz straci moc prawną. Konsekwencją tego kroku jest ponowne przekazanie sprawy do sądu. Będzie ona dalej rozpoznawana. Sprzeciw wobec nakazu możemy wnieść zarówno przez Internet, jak i tradycyjnie, pocztą. Jeśli nie złożyliśmy sprzeciwu w okresie 2 tygodni, nakaz się uprawomocni. Będzie on miał nadaną klauzulę wykonalności. Wtedy też powód wnosi wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej.

Sprawdź też: Krajowy Rejestr Długów - jak sprawdzić siebie?

Pozwani, którzy otrzymali nakaz zapłaty z e-sądu, mogą się odwołać. Procedury są wówczas podobne jak w przypadku tradycyjnego postępowania. Oczywiście przed taką decyzją trzeba bronić się tylko wtedy, kiedy nakaz uważamy za niesłuszny.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam