Pomyłki windykatora: gdy rzekomy dług wcale nie istnieje

2015-02-21 08:05:48

Windykacja nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Jest tak tym bardziej, jeśli windykator zgłasza się po odbiór należności, których istnienia nawet nie byliśmy świadomi. Niestety, takie pomyłki się zdarzają. Sprawdź, jak wówczas postępować.

Teoretycznie każdego może spotkać sytuacja, w której do drzwi zapuka windykator zamierzający odzyskać wierzytelność lub pomagający wyegzekwować zadłużenie w imieniu innej firmy. Nie zawsze jednak rzekomy dłużnik rzeczywiście jest dłużnikiem. Samo zadłużenie mogło też powstać nawet bez jego wiedzy. Jak postępować w takiej sytuacji?

Sprawdź także: Prawa windykatorów

Zasięgnij informacji

Obowiązkiem firmy windykacyjnej jest przekazanie dłużnikowi informacji o tym, w jaki sposób powstało jego zadłużenie i na jaką kwotę opiewa. Teoretycznie wszystkie te informacje i dane o roszczeniu powinny mu zostać dostarczone wraz z wezwaniem do zapłaty. Jeśli to nie nastąpi, należy samodzielnie wystąpić o przekazanie danych, a fakt zaniedbania ze strony firmy windykacyjnej wykorzystać jako argument do sprzeciwu od sądowego nakazu do zapłaty.

Wyjaśnij sytuację

Jeśli już zdobędziemy wszelkie potrzebne informacje, a więc dowiemy się, kto jest wierzycielem (firma windykacyjna lub inne przedsiębiorstwo, które nie przeniosło jej na firmę windykacyjną), powinniśmy spróbować dowiedzieć się u źródła, z czego wynika nasze zadłużenie. Może się bowiem okazać, że dług został naliczony niesłusznie, w wyniku pomyłki i w rzeczywistości nie powinien być brany pod uwagę. Jeśli rzeczywiście nie ponosimy winy za powstanie zadłużenia, będziemy mogli dochodzić swoich praw również na drodze sądowej.

Przedawnienie

W wielu przypadkach, w których firma windykacyjna żąda uregulowania należności, okazuje się, że roszczenie uległo przedawnieniu. W takiej sytuacji musimy jednak sami podnieść zarzut przedawnienia, gdyż sąd nie bada takich informacji, a sam wierzyciel z pewnością nie przyzna, że zgodnie z prawem pieniądze już mu się nie należą. Warto tej kwestii dopilnować samodzielnie.

Ograniczone możliwości firm windykacyjnych

Pamiętajmy, że windykator nie może podejmować żadnych stanowczych kroków, a jedynie wspólnie z dłużnikiem szukać rozwiązania w celu odzyskania wierzytelności. Dalsze kroki mogą być podejmowane tylko i wyłącznie za zgodą sądu, a ten będzie brał pod uwagę wersje obu stron. Jeśli jednak pozostawimy sprawę samą sobie, z pewnością poza windykatorem do naszych drzwi zapuka też komornik.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam