Jak rozpoznać, czy karta umożliwia płacenie zbliżeniowo?

2015-02-04 16:39:02

Chcesz dowiedzieć się, czy nowo otrzymana karta do konta umożliwia płacenie zbliżeniowo? Sprawdź, jak to rozpoznać.

Karty zbliżeniowe stają się coraz popularniejsze. Obecnie niemal wszystkie banki wydają karty płatnicze z opcją zbliżeniową. Czym charakteryzują się takie karty i po czym możemy je rozpoznać? Karty zbliżeniowe mają wbudowaną antenkę umożliwiającą kontakt z terminalem, nie musimy więc ich wkładać do czytnika terminala i autoryzować transakcji finansowej kodem PIN (dla pojedynczej transakcji do 50 zł) lub podpisem na wydruku operacji. Wystarczy zbliżyć kartę do urządzenia, a odczyta ono wszystkie dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Jak rozpoznać, czy kartą płatniczą można płacić w systemie zbliżeniowym?

To proste: można spróbować tej metody poprzez zbliżenie karty do czytnika. Można też zapytać w banku, czy jest to karta zbliżeniowa. Podpowie nam to też sama karta - karty sieci MasterCard oraz Maestro mają napis PayPass. Napis ten oznacza technologię, która jest dodawana do kart zbliżeniowych wydawanych przez organizację MasterCard. Po tym poznajemy, że możemy taką kartą dokonywać płatności zbliżeniowych.

Zwracaj uwagę na logo

Zbliżeniowe aplikacje mają również karty Visa, a można nimi płacić wtedy, gdy na terminalu znajduje się symbol płatności zbliżeniowych lub logo Visa PayWave. Należy dodać, że wszystkie tego rodzaju karty, a także aplikacje w telefonach komórkowych, są oznaczone symbolem graficznym płatności zbliżeniowych. Łatwo jest więc je rozpoznać.

Z funkcji płatności zbliżeniowych możesz zrezygnować

Nie każdy posiadacz „zbliżeniówki” musi się godzić na opcję płatności bezstykowych: wszak może się bać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Jeżeli taka karta dostanie się w ręce nieuczciwego znalazcy lub złodzieja, ten w każdej chwili może jej użyć. Płatności zbliżeniowe nie są zbyt bezpieczne, na szczęście można z nich korzystać tylko przy zakupach do 50 zł. Wiele osób rezygnuje z tej funkcji. Można to zrobić, informując o swojej decyzji bank, który wydał taką kartę.

Sprawdź też: Jak wyłączyć zbliżeniową funkcję karty płatniczej?

Karty płatnicze początkowo nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem, ale obecnie trudno się bez nich obejść. Nadal większość transakcji finansowych dokonywanych jest za pomocą gotówki, jednak procent ten stale się zmniejsza. Bankowość elektroniczna jest obecnie bardzo popularna i powoli wypiera tradycyjną. To dobry sygnał na przyszłość. Na razie jednak bankowość tradycyjna wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ nadal wiele osób posługuje się kontami tradycyjnymi: wpłaca i wypłaca swoje pieniądze w placówkach bankowych. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam