Z lokatą dostaniesz wyższy kredyt hipoteczny?

2015-02-09 12:02:58

Zdolność kredytowa jest podstawą udzielenia przez bank kredytu, dlatego należy zrobić wszystko, aby ją zwiększyć, jeśli zależy nam na pożyczeniu dużej kwoty. Czy lokaty bankowe w tym pomogą?

Czy ubiegający się o kredyty bankowe mogą zwiększyć swoją zdolność kredytową? Mogą, i to na wiele sposobów. Mogą na przykład wydłużyć termin spłaty obecnie regulowanego kredytu. Pamiętajmy jednak, że wydłużenie okresu kredytowania zwiększa koszty spłaty, bowiem dłużej się będzie zwracać odsetki. Mimo wszystko po takiej restrukturyzacji, refinansowaniu czy konsolidacji niższa będzie rata kredytu. Dla kredytobiorcy ten aspekt jest najważniejszy.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

By zwiększyć zdolność kredytową, można również pozamykać wszelkie inne zadłużenia, typu karty kredytowe czy debety w koncie, albo starać się o kredyt bankowy z osobą trzecią, czyli współkredytobiorcą (może nim być na przykład rodzic ubiegającego się o kredyt klienta). Należy też ograniczyć wydatki i wybrać raty równe.

Lokata nie zwiększy dochodu…

Czy lokaty zwiększą zdolność kredytową ubiegających się o kredyty hipoteczne? Mimo, że banki kierują się nieco odmiennymi kryteriami badania zdolności kredytowej swoich klientów, to sama lokata - choćby była założona na wysoką kwotę, nie zwiększy jego comiesięcznych dochodów.

Jeżeli ktoś ma zdeponowane pieniądze w banku, to lepiej je przeznaczyć na wkład własny. Im wyższy jest wkład własny, tym mniej będziemy musieli pożyczyć i tym niższe okażą się raty, które kredytobiorca będzie spłacał.

…ale może stanowić zabezpieczenie

Lokaty - podobnie jak inne aktywa płynne, np. papiery wartościowe - mogą stanowić cenną informację dla banku o majątku wnioskodawcy. Mogą stanowić zabezpieczenie spłaty długu lub np. umożliwić wynegocjowanie niższego oprocentowania czy prowizji ze względu na dobrą sytuację finansową klienta.

Nie zapominaj o historii kredytowej

Nie należy zapominać, że prócz zdolności kredytowej, którą można zwiększyć na wiele sposobów, najważniejszym warunkiem udzielenia każdej pożyczki jest pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam