Kto powinien założyć konto walutowe?

2015-02-09 11:02:23

Założenie konta walutowego nie zawsze się opłaca. W przypadku niektórych osób będzie jednak niezbędnym wydatkiem. Kto powinien poważnie wziąć pod uwagę założenie rachunku walutowego?

Najprościej rzecz ujmując – konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, prowadzony w walucie innej niż złotówki. Konta walutowe mogą zakładać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Osoby fizyczne gromadzą na tych kontach środki w obcej walucie w celach oszczędnościowych oraz dokonywania rozliczeń. Na konta walutowe firm mogą spływać środki w obcej walucie wynikające z rozliczeń z kontrahentami zagranicznymi.

Założenie konta walutowego – jak i każdego innego – powinno być poprzedzone dokładną analizą potrzeb oraz oczekiwań. Za utrzymanie konta walutowego i karty debetowej zapłacić trzeba zwykle więcej niż za zwykłe, złotowe konto osobiste. Stosunkowo mało jest banków, które wydają karty debetowe do kont walutowych, za pomocą których można płacić w obcej walucie.

Jeżeli nie mamy zamiaru aktywnie z tego konta korzystać, nie ma potrzeby, aby je zakładać. Założenie konta walutowego tylko dlatego, że ktoś wyjeżdża za granicę na urlop raz w roku, mija się z celem. Chyba, że skorzystamy z oferty konta całkowicie darmowego.

Kto powinien mieć konto walutowe? Przede wszystkim osoby często wyjeżdżające za granicę (na przykład służbowo). Pamiętajmy przy tym o polskich emigrantach, pozostawiających - i często: dofinansowujących - rodzinę w Polsce. By szybko i bez zbędnych kosztów przelewać pieniądze najbliższym, najlepiej założyć konto walutowe w walucie, w jakiej się zarabia. Takie konto warto też założyć, jeżeli ktoś spłaca kredyt w obcej walucie. Konta walutowe zakładają również firmy mające filie za granicą lub kooperujące z zagranicznymi kontrahentami. Jest to wówczas korzystny układ rozliczeniowy.

Wybór najlepszego konta walutowego nie jest prosty. Najpierw należy dokładnie przeanalizować ofertę bankową – nie tylko pod względem kosztów, ale również pod względem tego, czy bank wydaje kartę debetową do konta i czy transakcje są rozliczane w walucie, w jakiej ma być założony rachunek walutowy. Nie można przy tym zapomnieć o sprawdzeniu prowizji od transakcji dokonywanych za pomocą karty za granicą czy przez Internet.

Aktualnie najkorzystniejsze oferty kont walutowych mają: Alior Bank, Meritum Bank, mBank, BZ WBK oraz ING Bank Śląski.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam