Podatek od zakupu mieszkania: na jaki wydatek się przygotować?

2015-01-21 09:40:28

Zakup mieszkania oznacza szereg wydatków. Wśród nich znajduje się też podatek. Ile przyjdzie zapłacić nowemu właścicielowi nieruchomości do urzędu skarbowego?

Kupno mieszkania to skomplikowany proces, zwłaszcza jeśli dokonujemy tego za pomocą kredytu hipotecznego. Oprócz kosztów związanych bezpośrednio z obsługą kredytu należy liczyć się z opłatami dodatkowymi. Wśród nich znajdziemy m.in. podatek od zakupu mieszkania.

Podatek i taksa notarialna

Koszty notarialne są wydatkami nierefinansowanymi przez kredytodawcę, a są obowiązkowe do poniesienia, aby móc zakupić mieszkanie. Podpisanie aktu notarialnego, potwierdzającego przeniesienie własności mieszkania, oznacza konieczność zapłaty w gotówce notariuszowi dwóch opłat. Pierwsza to taksa notarialna, a druga to podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). W sumie oba wydatki wyniosą nas około 3 proc. sumy całej transakcji.

  • Podatek cywilnoprawny wynosi 2 proc. tej kwoty.
  • Taksa notarialna wynosi 1010 zł przy transakcjach o wartości do 60.000 zł, a dodatkowo powiększana jest o 0,4% od nadwyżki ponad 60.000 zł. Do tego należy doliczyć 23% VAT, warto jednak podkreślić, że w przypadku mieszkań spółdzielczych taksa notarialna jest o połowę niższa

Koszty na rynku wtórnym

W tym miejscu niezbędne jest wspomnienie o tym, że koszty związane z zakupem mieszkania nie są jednakowe na rynku pierwotnym i wtórnym. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania z rynku wtórnego, to należy liczyć się z tym, że opłaty dodatkowe mogą sięgać od 3 do 6 proc. wartości nieruchomości. Wszystko zależy od tego, czy korzystamy z pomocy biura nieruchomości, czy nie. Jeżeli nabywamy mieszkanie z rynku wtórnego bez pomocy pośrednika, to zaoszczędzimy, bo odejdzie koszt prowizji dla biura pośredniczącego w transakcji.

Koszty na rynku pierwotnym

Inaczej przedstawia się sytuacja zakupu mieszkania na rynku pierwotnym - w stanie deweloperskim. Jeśli decydujemy się na taki krok, to tym samym udaje nam się uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych (2 proc.), a także prowizji pośrednika. Jest to bardzo dobra wiadomość dla kupujących nowe mieszkania. Z drugiej jednak strony mieszkania w stanie deweloperskim wymagają dodatkowych nakładów finansowych związanych z wykończeniem wnętrz.

Na jaki wydatek się przygotować?

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, to koszt podatku nas nie dotyczy. Gdy kupujemy je na rynku wtórnym, to opłata wyniesie 2 proc. kwoty transakcji. Dla przykładu, jeżeli kupujemy nieruchomość w cenie 355 tys. zł, to podatek PCC wyniesie nas 7000 zł.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam