Ile prowizji życzą sobie biura nieruchomości?

2015-02-18 16:24:58

Kupno mieszkanie, szczególnie w dużym mieście, może wiązać się z koniecznością skorzystania z pomocy biura nieruchomości. Ile będzie nas to kosztowało?

Z punktu widzenia osoby, która nie jest dobrze zorientowana w rynku nieruchomości, pomoc agenta zajmującego się pośrednictwem w obrocie mieszkaniami może wydawać się nieoceniona. Tak z pewnością będzie aż do momentu, w którym przyjdzie nam uregulować prowizję za udaną współpracę. Ile może ona wynieść?

Kiedy i ile zapłacimy?

Umowy z biurami nieruchomości skonstruowane są w taki sposób, że klienci koszty z tego tytułu ponoszą dopiero w momencie, w którym jedno z zaproponowanych im mieszkań przyciągnie ich uwagę i zdecydują się na jego zakup. Można więc powiedzieć, że jako klienci płacimy tylko za pozytywny wynik współpracy. Jeśli natomiast dane biuro nie znajdzie dla nas interesującego lokum, prawdopodobnie nie poniesiemy z tego tytułu żadnej opłaty. Koszt prowizji ustalany jest zazwyczaj indywidualnie, zarówno ze sprzedającym, jak i kupującym. Mieści się on zwykle w przedziale od 2 do 4 proc., choć oczywiście zdarzają się też wyjątki.

Koszt (teoretycznie) ponosi sprzedawca

W tym miejscu warto zaznaczyć, że oferty biur nieruchomości często prezentowane są w sposób, w którym jasno określone jest, że prowizję płacą wyłącznie sprzedawcy. W rzeczywistości musimy mieć świadomość, że nawet jeśli formalnie opłata zostanie pobrana od sprzedającego, to znajdzie ona przy okazji odzwierciedlenie w samej cenie mieszkania. Podobnie jest na rynku pierwotnym, gdzie deweloperzy rozliczają się indywidualnie z biurami nieruchomości, teoretycznie zdejmując jakiekolwiek koszty pośrednictwa z potencjalnych klientów. Ten koszt również jest wliczony w cenę całej usługi.

Czy warto korzystać z pomocy biura nieruchomości?

Odpowiedź na pytanie, czy korzystać z usług pośredników nieruchomości, nie może być jednoznaczna, gdyż z jednej strony zakup mieszkania bez pośrednika pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, ale z drugiej, trudno będzie samodzielnie przeanalizować aż tak dużą liczbę ofert. Pomoc biura nieruchomości z pewnością jest wiele warta, ale sami musimy ocenić, czy stawka prowizji będzie dla nas możliwa do zaakceptowania.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam