Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej po zakupie mieszkania?

2015-02-16 19:01:43

Samo przelanie pieniędzy na konto sprzedawcy mieszkania nie oznacza jeszcze, że staliśmy się pełnoprawnymi posiadaczami danej nieruchomości. Pamiętać należy między innymi o wpisie do księgi wieczystej.

Zakup mieszkania to dość skomplikowana transakcja, opiewająca zawsze na bardzo wysokie kwoty. Jeśli chcemy, aby wszystko przebiegło pomyślnie, nie możemy zapomnieć o dopełnieniu formalności, na czele z założeniem księgi wieczystej i dokonaniu w niej wpisu własności. Wszystko ma jednak swoją cenę.

Koszty administracyjne

Niestety wypełnienie wszystkich formalności i spełnienie obowiązków względem państwa będzie wymagało trochę wysiłku i dodatkowego wkładu finansowego. W pierwszej kolejności konieczne będzie założenie księgi wieczystej dla danej nieruchomości, co wiąże się z kosztem 60 zł. Następnie należy dokonać wpisu własności do księgi wieczystej, co oznacza wydanie kolejnych 200 zł. Jeśli mieszkanie kupujemy za kredyt hipoteczny, dokonanie stosownego wpisu będzie kosztowało znów 200 zł.

Koszty notarialne

W przypadku usług notarialnych wydatek będzie znacznie wyższy. Samo wydanie wypisu z aktu notarialnego to koszt około 200 zł, a do niego należy doliczyć taksę notarialną i podatek od czynności cywilnoprawnych. W pierwszym przypadku mówimy o opłacie stałej wynoszącej 1010 zł dla mieszkań o wartości do 60 000 zł. Jeśli nieruchomość została wyceniona na więcej, to od nadwyżki zostanie pobrana dodatkowa kwota w wysokości 0,4 proc. Do tego wszystkiego należy też doliczyć 23-procentowy podatek VAT. Koszty taksy notarialnej zostaną obniżone o połowę, jeśli przedmiotem transakcji będzie mieszkanie spółdzielcze.

Podatek od czynności prawnych to z kolei równowartość 2 procent ceny zakupu mieszkania. Będziemy go jednak płacili tylko wtedy, gdy mieszkanie będzie pochodziło z rynku wtórnego. Obrót nieruchomościami na rynku pierwotnym jest zwolniony z PCC.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam