Poradnik dla zadłużonych

2015-02-12 09:16:22

W dzisiejszym świecie banki mają dla nas bogatą paletę ofert kredytowych, które kuszą niskim procentowaniem i szybkością pozyskania pieniędzy bez zbędnych zaświadczeń. Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy jednak posiadamy już kilka nieuregulowanych kredytów, terminy ich spłaty nas gonią, a my nie dysponujemy w tym celu odpowiednimi zasobami finansowymi?

Trudności ze spłatą kredytu to problem, który dotyka wielu osób. Co należy zrobić, aby wybrnąć z niego w jak najszybszym czasie?

Na początek dobry plan

W trudnej sytuacji finansowej często emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. W takim przypadku należy usiąść, wypisać sobie wszystkie zadłużenia na kartce i zastanowić się, które możemy zaliczyć do priorytetów, a które możemy odłożyć na później. Najlepiej przygotować plan spłaty dla każdego zadłużenia osobno.

Kiedy opracujemy własne pomysły na rozwiązanie trudności z regulowaniem rat, najlepiej skonsultować to ze swoim wierzycielem. Należy wyjaśnić swoją obecną sytuację, która uniemożliwia wywiązywanie się z umowy na obecnych zasadach. Dzięki temu możemy wynegocjować inne warunki spłaty i zaproponować wierzycielowi rozłożenie zadłużenia na mniejsze raty lub zawieszenie naliczania odsetek na pewien czas. Pamiętajmy jednak, że będzie to dodatkowo kosztować.

Korzystne rozwiązania dla zadłużonych

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla zadłużonych będą negocjacje z bankiem mające na celu wydłużenie okresu spłaty kredytu. Powoduje to zmniejszenie wysokości rat i wydłużenie okresu kredytowania. Mimo, że pod względem kosztów kredytu nie będzie to zbyt ciekawa propozycja, jednak wiele osób woli spłacać co miesiąc mniejsze kwoty, nie obciążając nadto własnego domowego budżetu.

Ciekawą opcją jest również prolongata kredytu, umożliwiająca kredytobiorcy zawieszenie spłaty rat (choć w większości banków tylko ich części kapitałowej) na pewien okres. Opcja ta jest dodatkowo płatna.

Kiedy brakuje pieniędzy...

W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie spłacić kredytu, a wierzyciele nie umożliwiają nam zrealizowanie wyżej wymienionych opcji, pozostaje dłużnikowi ogłoszenie upadłości. Podczas ustalenia upadłości sąd ustala plan spłaty upadłego na okres nie dłuższy niż 5 lat, w ustalonym okresie przez sąd część zobowiązań po spłacie wierzycieli zostaje umorzona. Należy pamiętać, że w skład masy upadłości wchodzą ruchomości, mieszkanie czy dom, w którym mieszka dłużnik.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam