Zaciągając kredyt, zwróć uwagę na...

2015-02-20 16:11:44

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu nakłada na kredytobiorcę dużą odpowiedzialność, związaną z koniecznością zwrotu długu wraz z odsetkami. By te nie okazały się zbyt ciężkim wyzwaniem dla portfela, przed podpisaniem umowy z bankiem warto zwrócić uwagę na kilka informacji w niej zawartych.

Zaciągnięcie kredytu nakłada na kredytobiorcę szereg obowiązków, z których należy się bezwzględnie wywiązywać. Jeśli w pewnym momencie spłaty zobowiązania nie chcemy poczuć się zaskoczeni i przytłoczeni kosztami, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas podpisywania umowy. Dzięki temu w ostatecznym rozrachunku kredyt nie będzie dla nas zbyt uciążliwy.

1. Swoją uwagę kierujmy tylko w stronę zaufanych i sprawdzonych instytucji. Pożyczka w parabanku, którego nazwę pierwszy raz w życiu słyszymy, może nie okazać się dla nas najlepszym wyborem.

2. Unikajmy chwytliwych haseł promocyjnych, które są domeną firm pożyczkowych. W większości przypadków skuszenie się łatwością otrzymania gotówki będzie oznaczało wysokie koszty spłaty zobowiązania.

3. Analizujmy oferty z możliwie wielu instytucji, najlepiej korzystając z kalkulatorów i porównywarek finansowych, takich jak Comperia.pl.

4. Podczas analizy ofert różnych banków zwracajmy uwagę na całkowity koszt kredytu i rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, a nie jedynie na oprocentowanie nominalne i wybrane opłaty, szczególnie eksponowane przez pożyczkodawcę.

5. Wskaźnik RRSO nie uwzględnia kosztów ewentualnych zabezpieczeń, dlatego należy oddzielnie wkalkulować je w całkowity koszt zobowiązania.

6. Zwracajmy uwagę na koszty niewidoczne na pierwszy rzut oka, związane np. ubezpieczeniem, wcześniejszą spłatą kredytu, wydłużeniem okresu kredytowania, czy innymi usługami dodatkowymi.

7. Przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytajmy i przyjrzyjmy się taryfie opłat i prowizji.

8. W regularnym spłacaniu rat pomoże nam funkcja zlecenia stałego, które możemy ustanowić na koncie osobistym. Jest ona dostępna w każdym banku i automatycznie dokonuje przelewu w określonym czasie na konto kredytu. W ten sposób nie będziemy musieli pamiętać o terminach płatności rat.

9. Już na samym początku "przygody kredytowej" ustalmy dokładnie, jakiej kwoty będziemy potrzebowali do uregulowania zobowiązania i nie dopuszczajmy, aby przekroczyć ją jakimikolwiek karnymi odsetkami i opłatami, których można uniknąć, będąc rzetelnym i odpowiedzialnym kredytobiorcą.

10. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do zapisów w umowie kredytowej, nie bójmy się korzystać z pomocy specjalistów, rozpoczynając od doradcy banku, a na rzecznikach konsumentów kończąc. W ten sposób unikniemy nieporozumień.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam