Banki opóźniają się z księgowaniem przelewów?

2015-01-19 13:29:02

Czy zdarza Ci się, że mimo iż przelew został nadany jakiś czas temu, przesyłane odbiorcy środku nadal nie są zaksięgowane na jego koncie? Dlaczego banki opóźniają się z księgowaniem przelewów i jak temu zaradzić?

Przesyłanie pieniędzy zwykłym przelewem bankowym w momencie, gdy chcemy, aby pieniądze dotarły jak najszybciej na konto odbiorcy, nie jest najlepszym, a na pewno nie jedynym, rozwiązaniem. Mimo że zlecamy przelew drogą elektroniczną, może on zostać zaksięgowany nawet po 3 dniach, jeśli na przykład nadawany jest przed weekendem. Na szczęście korzystać możemy z kilku opcji przekazywania pieniędzy.

System Elixir

Obecnie większość przelewów realizowana jest przez system Elixir. Codziennie, od poniedziałku do piątku odbywają się trzy sesje rozliczeniowe, podczas których banki za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej wymieniają się informacjami o zleconych przelewach. Informacje z KIR trafiają następnie do rozrachunku w Narodowym Banku Polskim. Godziny sesji to: 9.30, 13.30 i 16.00, a godziny ich zakończenia to kolejno: 11:00, 15:00 i 17.30.

Banki zwykle zapewniają, że jeśli przelew został zlecony rano, to odbiorca powinien go otrzymać po południu tego samego dnia (z wyjątkiem weekendów, podczas których KIR nie pracuje). Jednak w praktyce bywa z tym różnie. Szczegółowe informacje odnośnie do realizacji zleconych przez klientów przelewów znajdują się na stronach internetowych poszczególnych banków. Miejmy jednak świadomość, że jeśli bank utrzymuje, że wszystkie przelewy zlecone do 7:50 rano będą przygotowane do realizacji podczas porannej sesji Elixir, to nawet jeśli zatwierdzimy przelew o 7:48, nie możemy mieć pewności, że nasz przelew na pewno zostanie przekazany do realizacji w pierwszej sesji.

Zlecenie księgowane w najbliższym dniu roboczym

Wyjściem z sytuacji mogą być przelewy natychmiastowe. Dzięki temu można w kilka chwil przesyłać pieniądze. Są banki, w których takie przerwy trwają maksymalnie kilka godzin w nocy. Zdarza się także, że transakcje rozliczane na bieżąco, w czasie rzeczywistym przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. W takich sytuacjach zwykle przez weekend środki są udostępniane natychmiast, ale zlecenie jest księgowane w najbliższym dniu roboczym z datą realizacji zgodną z dyspozycją klienta.

Okazuje się, że nawet jeśli pieniądze na koncie odbiorcy pojawią się po kilku minutach, środki mogą zostać zaksięgowane po kilku godzinach, a nawet dniach. Warto sprawdzić w regulaminach udostępnianych przez poszczególne banki, w jaki sposób przelewy są księgowane na ich kontach. Dzięki temu będziemy mieć pełną informację odnośnie do tego, kiedy możemy spodziewać zrealizowania i zaksięgowania przelewu.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam