Kartę do konta możesz dostać od ręki

2015-02-05 10:25:25

Po założeniu nowego rachunku osobistego nie zawsze trzeba czekać kilka dni na listonosza, który dostarczy kartę do konta i PIN do niej. Jeśli zależy nam na czasie, możemy już podczas otwierania ROR-u zawnioskować o kartę niespersonalizowaną, którą otrzymamy w banku od ręki.

Najczęściej karty debetowe - czyli te wydawane do rachunków bieżących klientów - najczęściej są spersonalizowane: na jednej stronie znajduje się imię i nazwisko właściciela karty, na drugiej – jego podpis. Oznacza to, że tylko on może z takiej karty korzystać. W ofercie bankowej istnieją również karty niespersonalizowane, to jest bez nadrukowanego na nich imienia i nazwiska właściciela oraz bez jego podpisu. 

By zaoszczędzić czas

Osoby, które sięgają po karty niespersonalizowane, zwykle nie chcą czekać na zakończenie procedur związanych z wydaniem tradycyjnej karty (np. wysłania pocztą karty o późniejszego przesłania kodu PIN oddzielnym listem). Kartę debetową można więc otrzymać od ręki, już podczas samego zakładania konta w banku, a aktywuje się ją w czasie pierwszej transakcji.

Tylko na 12 miesięcy

Ważność karty niespersonalizowanej upływa po 12 miesiącach i albo trzeba podpisać umowę o kolejną kartę, albo karta zostaje wznowiona i wysłana automatycznie do klienta, ale już jako imienna. 

Bezpieczna jak każda inna

Karty te są tak samo zabezpieczone jak pozostałe karty płatnicze. Kartą niespersonalizowaną może posługiwać się również osoba postronna, jeżeli właściciel karty wyrazi na to zgodę i poda jej kod PIN.

Karty niespersonalizowane są w większości przypadków kartami płaskimi, co oznacza, że nie można nimi płacić przez Internet.

Ile to kosztuje?

Koszt wydania karty niespersonalizowanej jest w większości przypadków żaden, a pozostałe opłaty, na przykład za korzystanie z niej, są zwykle takie jak w przypadku pozostałych kart debetowych danego banku. W związku z tym specjalnie nie uszczuplą portfeli ich właścicieli.

Do którego banku?

Trzeba jednak podkreślić, iż karty niespersonalizowane posiada w ofercie niewiele banków. Po karty tego typu można udać się do:

  • Eurobanku (Visa Electron),
  • GBS,
  • Alior Banku (MasterCard Debit),
  • banków spółdzielczych.

Karty płatnicze na stałe wpisały się w nasz krajobraz finansowy i trudno wyobrazić sobie bez nich życia. Noszenie w kieszeni gotówki jest zawsze niebezpieczne, a plastikowy pieniądz oznacza szybkie transakcje finansowe oraz wypłaty z bankomatów. Dodajmy, że z karty debetowej można korzystać tylko do wysokości salda na koncie (uwzględniając również możliwość pobrania pieniędzy w ramach salda debetowego czy kredytu odnawialnego, jeśli funkcjonują przy danych rachunku).

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam