Bank odmówił kredytu. Czy musi uzasadnić dlaczego?

2015-02-02 14:42:18

Kiedy banki odmawiają udzielenia kredytów, najczęściej nie uzasadniają swojej decyzji. Czy powinny to robić?

Decyzja dotycząca ubiegania się o kredyt bankowy powinna być głęboko przemyślana. Kredyty trzeba spłacać - i to z należnymi odsetkami - wnosząc przy tym dodatkowe opłaty, którymi banki obciążają kredytobiorców. Aby móc liczyć na pożyczkę w banku, trzeba posiadać określoną zdolność kredytową oraz pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej, czyli trzeba być dla banku wiarygodnym klientem. Jeżeli tak nie jest, żaden bank finansowania nie udzieli.

Zastanówmy się, jakie istnieją inne przyczyny nieudzielenia kredytu przez bank. Być może ryzyko banku było zbyt wielkie, może zabrakło kompletu dokumentów, może klient ich nie dostarczył na czas. Jeżeli kredytodawca odmówi wnioskodawcy udzielenia kredytu konsumenckiego w oparciu o informacje zawarte w bazie danych lub zbiorze danych samego banku, SKOK-u czy firmy pożyczkowej, kredytodawca jest ustawowo zobowiązany przekazać konsumentowi bezpłatną informację o wynikach tego sprawdzenia. Jednocześnie musi wskazać bazę danych, w której tego sprawdzenia dokonano.

Co zabiegający o kredyty bankowe klienci powinni zrobić, aby zmniejszyć ryzyko odmownej decyzji banków? Jest co najmniej kilka sposobów na zwiększenie swoich kredytowych szans. Można złożyć więcej niż jeden wniosek (w kilku bankach), ponieważ banki stosują nieco odmienne kryteria udzielania kredytów. Nie warto jednak przesadzać, ponieważ zbyt wygórowana liczba zapytań kredytowych może negatywnie odbić się na naszej ocenie.

W przypadku braku określonej zdolności kredytowej dla interesujących nas parametrów pożyczki możemy starać się o maksymalne wydłużenie spłaty zadłużenia, można też wybrać raty równe, jeśli wcześniej wnioskowaliśmy o malejące. Warto też przemyśleć ubieganie się o kredyt wraz ze współkredytobiorcą, np. rodzicami, co znacznie zwiększa zdolność kredytową. Można pozbyć się obciążeń finansowych, np. kart kredytowych oraz limitów kredytowych w kontach osobistych, które również obniżają zdolność kredytową. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam