Czy cel kredytowania ma wpływ na koszty kredytu gotówkowego?

2015-01-15 13:11:18

Na dowolny cel – takie zdanie odnośnie do przeznaczenia pożyczonych pieniędzy przeczytać możemy w większości ofert kredytów gotówkowych, dostępnych na rynku. Ale czy faktycznie cel nie ma znaczenia, jeśli chcemy otrzymać pożyczkę?

Weźmy pod uwagę cele kredytowania, takie jak: wakacje, wesele i remont. Są to jedne z najczęstszych powodów zaciągania kredytów gotówkowych. Analizując większość ofert banków, okazuje się, że na każdy z tych celów otrzymamy taki sam kredyt. Czasami sezonowo, np. przed świętami, możemy znaleźć oferty kredytów gotówkowych na zakupy świąteczne - zwykle są to jednak oferty, które okazują się droższe niż standardowe.

Na spłatę innych kredytów

W bankach możemy się spotkać z kredytami gotówkowymi z przeznaczeniem na konsolidację. Taką ofertę posiada m.in. Bank Bank Pocztowy, oferując kredyt z oprocentowaniem od 6,99 proc. w skali roku. Otrzymać w tym celu można do 150 000 zł, a okres spłaty to nawet 150 miesięcy. Prowizja w tym wypadku kształtuje się na poziomie 8,85 proc. W ramach tradycyjnej oferty kredytu gotówkowego bank oferuje niższe oprocentowanie, bo już na poziomie od 5,99 proc. w skali roku, pozostałe warunki, czyli maksymalna wysokość pożyczki, okres spłaty, a także wysokości prowizji pozostają na tym samym poziomie.

Pożyczka Ekspresowa w Pekao na różne cele

Pożyczkę Ekspresową w Banku Pekao możemy wziąć na dowolny cel. Okazuje się, że mimo wyszczególnienia celów, koszty nie różnią się od siebie. Biorąc tę samą pożyczkę w opcji: na podróż i wakacje w kwocie 5 000 zł na okres 36 miesięcy z koniecznym ubezpieczeniem, miesięczna rata wyniesie nas 194 zł. Identycznie będą wyglądały koszty, gdy zdecydujemy się na pożyczkę na remont czy w sytuacji, gdy nie wskażemy konkretnego celu.

Kilka opcji w Credit Agricole

Urozmaiconą ofertę kredytów gotówkowych posiada Credit Agricole. Zdecydować się można na: kredyt na wypoczynek, kredyt na remont czy kredyt gotówkowy. W ofercie zapisano, że oprocentowanie wahać się może pomiędzy 0 a 12 proc., a ostateczna kwota kredytu, okres spłat i wysokość raty uzależnione są od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Nie jest istotny więc cel kredytowania.

W większości regulaminów banków dotyczących kredytów gotówkowych spotkamy się z zapisem, że kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny. Zgodne z tym są tabele opłat i prowizji, które jednakowo określają, że wysokość oprocentowania zależy od czynników takich jak: okres kredytowania czy zdolności kredytowa kredytobiorcy.

Żaneta Pilarska