O rodzajach kredytów konsumenckich

2015-01-28 15:28:11

Do grupy kredytów konsumenckich przynależy wiele różnych form kredytowania. Sprawdź, co mają ze sobą wspólnego i na jakich zasadach funkcjonują.

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim mianem kredytu konsumenckiego określa się pożyczkę udzielaną klientom indywidualnym do kwoty 255 550 zł. Kredyty konsumenckie można podzielić na kredyty gotówkowe i bezgotówkowe, limity w rachunku osobistym i odnawialne linie kredytowe. Warto dodać, że zaliczamy do tego typu kredytów również pożyczki pozabankowe i kredyty konsolidacyjne. Wyłączone z tej grupy są natomiast kredyty całkowicie darmowe.

Cechą kredytów konsumenckich jest m.in. możliwość odstąpienia od zawartej o nie umowy w przeciągu 14 dni od jej podpisania - bez konsekwencji finansowych (z wyjątkiem konieczności uregulowania odsetek za okres korzystania z pożyczonej kwoty).

Kredytami konsumenckimi są również kredyty ratalne, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, bowiem dzięki nim mogą oni dokonywać w sklepach zakupów droższego sprzętu elektronicznego czy AGD. Wszelkie formalności załatwiane są na miejscu. Często są to kredyty nieoprocentowane. Nie należy jednak dać się zwieść reklamowej ofercie. Trzeba dokładnie sprawdzić, jakie są rzeczywiste koszty spłaty, bowiem samo oprocentowanie jest tylko ich składową. Przy tego rodzaju kredytach ubiegający się o nie mogą liczyć na uproszczone procedury, natomiast okres spłaty najczęściej wynosi od kilku miesięcy do trzech lat.

Do kredytów konsumenckich zaliczyć należy kredyty odnawialne oraz zaciągane za pomocą kart kredytowych. Linie kredytowe przyjęły się i mają wielu zwolenników. Korzystanie z kart kredytowych jest bardzo opłacalne, ale tylko wtedy, jeżeli właściciele tych kart są klientami odpowiedzialnymi i rozliczają się w terminie z bankami. Podkreślić należy, że okresy, kiedy banki nie pobierają żadnych odsetek, sięgają nawet 60 dni. Jest więc czas na rozliczenie się z bankiem.

Do kredytów konsumenckich należą również kredyty celowe, których kwota nie przekracza 255 550 zł. Mogą nimi być kredyty samochodowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Ich największą wadą jest ustanowienie zastawu na kupowanym aucie. Przy kredytach tego typu należy udokumentować, że pieniądze na zakup samochodu zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem.

Do kredytów konsumenckich należy zaliczyć także kredyty hipoteczne (niezależnie ich ich wysokości), jednak w ich przypadku stosuje się jedynie niektóre zapisy Ustawy o kredytach konsumenckich. Produkty tego typu charakteryzują się zabezpieczeniem w postaci hipoteki nieruchomości.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam