Chcesz inwestować w złoto? Poznaj nasze porady

2015-01-14 14:16:08

Inwestycja w złoto wydaje się być dobrym pomysłem, szczególnie w trudnych czasach. Tylko, jak zacząć i ile zysku może to przynieść?

Inwestowanie to dobry sposób na spożytkowanie nadwyżek finansowych. Obecnie może ono przybierać bardzo różne formy. Inwestowanie w dobra materialne poprzez ich fizyczny zakup i przechowywanie nie jest skomplikowane i nie stanowi wyzwania. Co innego, jeśli robimy to za pośrednictwem kogoś innego. Jak to wygląda w przypadku złota?

Kupowanie kruszcu

Złoto to dobra inwestycja. Najprostszy sposób inwestowania w nie to kupno sztabek złota, np. w PKO Banku Polskim. Możemy je przechowywać w domu w sejfie, ale niewiele osób takowy posiada, lub w sejfie bankowym, co dodatkowo kosztuje. Złoto wydaje się być bardzo rozsądnym sposobem lokowania nadwyżek finansowych, tym bardziej że w czasach kryzysu zwykle jego wartość rośnie.

Kupując sztabki samemu, mamy - po pierwsze - pewność tego, że zainwestowaliśmy w złoto (wiadomo, jak skończyło się inwestowanie w kruszec za pośrednictwem Amber Gold), a po drugie wiemy, gdzie w danej chwili się ono znajduje. Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy w złoto inwestujemy pośrednio.

Na co uważać, inwestując w fundusze?

W inwestowaniu pośrednim, czyli w formie usługi finansowej świadczonej przez fundusze inwestycyjne, drzemie wiele potencjalnych problemów. Jeśli mamy do dyspozycji np. usługę reklamowaną jako inwestycja w złoto, to należy sprawdzić, czy tak będzie w rzeczywistości.

Zaczynamy od zbadania tego, kto usługę oferuje oraz jak będzie wyglądać ta inwestycja. Kluczowy jest zakres zobowiązań naszego kontrahenta, a także ryzyko, jakie ponosimy. Do takiej inwestycji nie wolno przystępować bez identyfikacji potencjalnych przyczyn strat. Należy więc sprawdzić, kiedy i od czego zależy naszej wyjście na plus, a jakie sytuacje powodują, że wpłacone pieniądze możemy stracić. Dopiero dokładna analiza powyższych elementów pozwoli nam odpowiedzieć sobie samemu na pytanie, czy jesteśmy gotowi ponosić dane ryzyko.

Podsumowując, w złoto możemy inwestować bezpośrednio (kupując jego sztabki). Możemy to też robić pośrednio (z pomocą funduszy inwestycyjnych). W przypadku tego drugiego sposobu inwestycji należy dokładnie przeanalizować ofertę i ryzyka z nią związane po to, aby nie wpakować się w produkt, przez który więcej stracimy, niż zyskamy.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam