Odstąpienie od umowy pożyczki - zasady w bankach i parabankach

2015-01-31 19:12:41

Konsument, który zdecydował się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, może w określonym terminie odstąpić od zawartej umowy. Zasady te dotyczą zarówno produktów kredytowych oferowanych przez banki, jak i SKOK-i oraz parabanki.

Choć zasady działania banków i parabanków wydają się być zupełnie odmienne, to w wielu kwestiach znajdziemy też wiele analogii. Jedna z nich dotyczy prawa klienta do odstąpienia od umowy kredytu bankowego lub pożyczkowej pozabankowej - w obu przypadkach będzie to możliwe w terminie do 14 dni od momentu zawarcia takiej umowy.

Jak zrezygnować z pożyczki?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy pod wpływem impulsu decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu, a dopiero po kilku dniach zdamy sobie sprawę, że wybrana przez nas oferta okazała się nie tylko mało atrakcyjna, ale też sama decyzja o skorzystaniu z niej była pochopna, a dodatkowe pieniądze wcale nie są nam potrzebne.

Jeśli uświadomimy sobie swój błąd w terminie 14 dni od chwili podpisania umowy kredytowej, mamy prawo do odstąpienia od niej. Przepis ten dotyczy zarówno instytucji nadzorowanych przez KNF, a więc banków i SKOK-ów, jak i pozostających poza nadzorem - parabanków. W obu przypadkach będzie się to wiązało z identycznymi konsekwencjami, które uruchomimy, składając w danej placówce oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Koszty rezygnacji z pożyczki

Zgodnie z zasadami Ustawy o kredycie konsumenckim, ani bank, ani parabank nie ma prawa żądać od pożyczkobiorców dodatkowych opłat z tytułu odstąpienia od umowy w terminie dozwolonym przez ustawę.

Jedynym kosztem, jaki trzeba będzie ponieść, będą odsetki naliczane od dnia wypłaty środków przez pożyczkodawcę aż do chwili ich zwrotu. W zależności od rodzaju zobowiązania, możliwe będzie też poniesienie kosztów opłat administracyjnych lub notarialnych, ale te dotyczą w zasadzie tylko pożyczek zabezpieczonych - głównie hipoteką. Wszystkie inne opłaty, czyli np. prowizje, opłaty przygotowawcze i inne, związane z uruchomieniem finansowania, zostaną nam zwrócone przez bank lub parabank.

Wraz z odstąpieniem od umowy kredytowej, rozwiązaniu ulegną też wszystkie umowy o świadczenie usług dodatkowych, np. polisy ubezpieczeniowe, jeśli ich zawarcie było wymagane do skorzystania z oferty kredytowej.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam