Chcesz zaciągnąć kredyt przez Internet? Przeczytaj, na co zwracać uwagę

2015-01-19 10:01:05

Zanim zaciągniemy kredyt przez Internet, dobrze jest sprawdzić kilka informacji na temat zawieranej umowy. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami ze spłatą w ten sposób pozyskiwanych pożyczek.

Jeśli mamy zamiar zaciągnąć kredyt przez Internet, to dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem i nie podejmować impulsywnych decyzji. Niezbędne będzie sprawdzenie kilku ważnych informacji, tak aby nie zostać wprowadzonym w błąd.

Z jakim podmiotem mamy do czynienia?

Pierwszą kwestią, jaką należy zbadać, pożyczając online, jest podmiot, z którym zamierzamy współpracować. Już na wstępie trzeba będzie więc zweryfikować, czy będzie to bank, parabank czy SKOK.

Jeśli jest to prywatna firma pożyczkowa, to dobrze jest sprawdzić na forach i w prasie informacje na jej temat. Zdarza się, że takie podmioty wymagają od zainteresowanych pożyczką dużych opłat przygotowawczych, po czym nie udzielają konsumentowi wsparcia finansowego. W takiej sytuacji traci on opłatę i nie ma szans na jej odzyskanie.

Sprawdzanie statusu i renomy firmy jest ważne, ale to nie wszystko. Pożyczanie przez Internet to także pożyczki na platformach pożyczkowych. Tutaj niezbędne będzie zweryfikowanie, czy wchodzimy we współpracę z pośrednikiem, czy z bezpośrednio z pożyczkodawcą. Jest to ważne, ponieważ pożyczki na linii konsument-konsument nie są regulowane Ustawą o kredycie konsumenckim.

Jaki produkt wybieramy?

Skoro wiemy już wystarczająco dużo na temat naszego kontrahenta, należy przejść do właściwego produktu, który nas interesuje. Niezbędne będzie dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i ofertą. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to nie ma się co wahać, tylko należy pytać u źródła (w firmie, banku, SKOK-u) lub zasięgnąć porady u specjalisty.

Konsument winien otrzymać formularz informacji, w którym znajdą się informacje o kosztach kredytu lub pożyczki. Z reguły dzieje się to przed zawarciem umowy. Jeśli jednak umowa zawierana jest na odległość na wniosek konsumenta, a środek porozumiewania nie pozwala na przesłanie formularza informacyjnego, to wtedy powinien być on przekazany zaraz po zawarciu umowy.

Kredyt lub pożyczka przez Internet to sposób na ułatwienie sobie życia, ale trzeba pamiętać o ostrożności i dokładności. W końcu nie zależy nam na tym, aby z chęci ułatwienia sobie życia wyszło utrudnienie go sobie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam