Jak sprawdzić, ile przyjdzie zapłacić za kredyt?

2015-01-14 15:04:54

Przed zaciągnięciem kredytu w danym banku, dobrze jest sprawdzić, ile przyjdzie nam zapłacić za pożyczkę. Nie wiesz, gdzie szukać potrzebnych informacji o kosztach spłaty? Przeczytaj nasze porady.

Kredyty konsumenckie to powszechnie wykorzystywane produkty. Wiele osób korzysta zarówno z krótkoterminowych kredytów gotówkowych jak i długoterminowych kredytów hipotecznych. Szeroki wachlarz produktów sprawia, że współczesny konsument może zaciągać je na naprawdę różnorodne cele.

Gdzie szukać informacji o kosztach?

Najważniejszą kwestią dla kredytobiorcy jest cena kredytu. Jednocześnie wielu konsumentów nie wie, gdzie może znaleźć dokładne informacje o tym, ile dana pożyczka będzie kosztować. Ta sytuacja jest na szczęście rozwiązania za sprawą Formularza informacyjnego dotyczącego kredytu konsumenckiego.

Formularz pozwoli oszacować wszystkie koszty

Formularz informacyjny dotyczący kredytu konsumenckiego to dokument, który powinien być wręczony do rąk konsumenta przed zawarciem umowy kredytowej. Wzór tego formularza jest ustalony na mocy Ustawy o kredycie konsumenckim z 2011 r. To oznacza, że wszyscy kredytodawcy mają obowiązek wypełniania go w ten sam sposób. Podstawowym celem wprowadzenia formularza jest zwiększenie świadomości konsumentów o kosztach spłat pożyczek, a więc - ułatwienie im życia. Dzięki obecności tego dokumentu porównywanie dostępnych na rynku ofert staje się o wiele prostsze.

Najważniejsze informacje na dwóch kartkach

Formularz ma formę tabeli, która jest jednocześnie zestawieniem informacji dotyczących kosztów kredytu, zabezpieczeń, usług dodatkowych i samego kredytodawcy. Zajrzenie do tego dokumentu (liczącego jedynie 2 kartki) pozwala konsumentowi na zdobycie wszystkich strategicznych informacji na temat produktu kredytowego. Dowiemy się z niego, jakiej wysokości będą nasze raty, ile wyniesie RRSO, a także jakie koszty poniesiemy, jeśli skorzystamy z dodatkowych usług przy kredycie, np. ile będzie kosztować ubezpieczenie kredytu czy choćby przelew realizowany w celu wypłaty kwoty kredytu na konto kredytobiorcy.

Podsumowując, jeśli szukamy dokładnych informacji na temat interesującej nas pożyczki, najlepiej jest skierować się do sprawdzonego źródła informacji. Jest nim bez wątpienia Formularz informacyjny dotyczący kredytu konsumenckiego, który sprawdzi się o wiele lepiej niż same informacje o kosztach pozyskane od doradcy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam