Jak przelać euro za granicę z konta złotowego?

2015-01-12 12:51:26

Chcąc przelać pieniądze w obcej walucie za granicę z konta złotowego, musimy się liczyć zwykle z wysoką prowizją i z kosztem przewalutowania transakcji. Podpowiadamy, jak zlecać przelewy w euro, aby były one szybkie i tanie.

Przed nadaniem przelewu w walucie obcej, sprawdźmy, czy poprawnie wprowadziliśmy numer konta. Istotny będzie numer rachunku w formacie IBAN. Zwróćmy uwagę na dwie pierwsze litery w numerze konta bankowego. Wskazują one na konkrety kraj, w którym założone zostało konto odbiorcy (np. Polska to: PL, Niemcy: DE).

Jeżeli już sprawdzamy, czy numer rachunku, na który chcemy przelać pieniądze, jest wprowadzony prawidłowo, spojrzyjmy na tzw. kod SWIFT banku odbiorcy. Banki posiadają własne kody swiftowe, którymi są ciągi 11 znaków, umożliwiające wysłanie płatności w systemie SWIFT.

Nie zaszkodzi również sprawdzić jeszcze raz nazwy i adresu odbiorcy oraz wszystkich dodatkowych danych, które wprowadzamy. Pamiętajmy, że niepoprawne wprowadzenie numeru konta może skutkować opóźnieniami w realizacji operacji lub zwrotem pieniędzy na rachunek, z którego chcieliśmy je przesłać.

Jak to zrobić tanio?

Niestety koszty przelewów zagranicznych są zwykle wysokie. Rada jest prosta - korzystajmy z polecenia przelewu SEPA. Cały system powstał, żeby możliwe było stworzenie jednolitego rynku usług płatniczych - by klienci indywidualni i korporacyjni mogli realizowania płatności łatwo i bezpiecznie. W ramach programu SEPA możemy przelewać środki do banków na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii.

Zalety SEPA

W ramach przelewów SEPA bank zleceniodawcy lub beneficjenta nie może pobierać opłat z kwoty transferowanej. Koszty są z góry precyzyjne określone i wyodrębnione. Zwykle cena takiego przelewu (np. w bankach mBank czy Pekao SA) to 5 zł. Czasami pobierana jest równowartość tej kwoty w walucie rachunku. To niewiele. Szczególnie gdy zauważymy, że koszt przelewu z konta walutowego czasami wiąże się z prowizją i może sięgać nawet 250 zł.

Czas realizacji

Bank z góry określa czas realizacji przelewów walutowych. Zwykle jest to jeden dzień roboczy. Co istotne, w procesie przetwarzania płatności wykorzystywane są jednolite standardy, dlatego mamy pewność, że każdy bank będzie miał możliwość obsługi transakcji, którą zlecamy.

Wykonując przelew w euro z konta złotowego, pamiętajmy, aby dokładnie zweryfikować wszelkie dane, wprowadzane przez nas do formularza. Sprawdźmy także koszt przelewu, który mamy dokonać, najlepiej prześledźmy dokładnie tabelę kosztów i prowizji naszego banku lub zapytajmy doradcę bezpośrednio w oddziale instytucji lub konsultanta na infolinii. Chcąc zaoszczędzić, decydujmy się jednak zawsze na przelewy w systemie SEPA.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam