Ile wyniesie odszkodowanie z OC za naprawę używanymi częściami?

2015-01-13 08:06:06

Ubezpieczyciele często w toku postępowań likwidacyjnych z ubezpieczenia OC pomniejszają kwoty odszkodowania poprzez dokonywanie różnego rodzaju potrąceń. Zdarza się, że przy wyliczaniu kwoty wypłaty w tworzeniu kosztorysu uwzględniają najtańsze zamienniki. Czy jest to zgodne z obowiązującym prawem?

Na problem samodzielnego ustalania i obniżania kwot odszkodowań zwrócił uwagę jakiś czas temu rzecznik ubezpieczonych. Wskazał, że wyliczone ceny części koniecznych do naprawy pojazdu, a zatem i należna kwota odszkodowania zostaje często pomniejszona o samodzielnie ustalony przez ubezpieczyciela procent ubytku wartości części zamiennych. Okazuje się, że kwoty te są obniżane o 40%, a nawet 70%. A amortyzacja dokonywana jest w przypadku nawet rocznych pojazdów. Wartość ubytku wyliczana jest przy tym bez wskazania jakichkolwiek kryteriów.

Rzecznik wydał stanowisko, w którym jasno określił, że ubezpieczyciel zobowiązany jest wypłacić środki pozwalające na przywrócenie uszkodzonego pojazdu do stanu sprzed szkody. Pamiętajmy jednak, że koszty naprawy nie mogą przekroczyć wartości pojazdu sprzed szkody. Warto także podkreślić, że pojazd uczestniczący w kolizji, nawet naprawiony przy użyciu nowych części, traci na wartości, dlatego nie ma możliwości – tak jak to tłumaczą często ubezpieczyciele – aby po naprawie nowymi częściami, miał on większą wartość niż po naprawie.

Nowe auto z oryginalnymi częściami

Jeżeli auto poszkodowanego nie jest starsze niż 3-letnie, a co najważniejsze - zamontowane były w nim oryginalne części, ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić naprawę częściami oryginalnymi. Natomiast, jeśli chodzi o naprawę kilkunastoletnich samochodów, kosztorys może zostać sporządzony przy użyciu tańszych zamienników.

Starsze auto z oryginalnymi częściami

Jeśli naprawiane jest starsze auto, posiadające oryginalne części, ubezpieczyciel może uwzględnić zamienniki, które nie pochodzą bezpośrednio od producenta pojazdu, przy czym spełniają wymogi jakości i bezpieczeństwa.

Do naprawy czy wymiany?

Ubezpieczyciel może upierać się przy naprawie części, która powinna być wymieniona. W takiej sytuacji kwota odszkodowania może zostać znacznie obniżona. To również jest niezgodne z prawem. Zwróćmy uwagę, czy w przypadku naszego auta nie doszło do takiego naruszenia i w razie konieczności reagujmy.

Po wyliczeniu kosztorysu sprawdźmy dokładnie, co zostało w nim uwzględnione. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel może ustalić wysokość odszkodowania w oparciu o części zamienne jedynie wówczas, gdy auto nie należy do nowych lub pod maską już wcześniej były części zamienne.

Żaneta Pilarska