Zasady przyznawania rat w sklepach elektronicznych

2015-01-09 11:04:03

Możliwość dokonywania w sklepach elektronicznych zakupów ratalnych (w tym często na 0 procent) stała się już standardem. Podpowiadamy, na jakich zasadach przyznawane są raty w takich sklepach.

Korzystając z zakupów ratalnych w sklepach z elektroniką, klienci oszczędzają czas. Nie muszą udawać się do banku, aby wziąć kredyt na sprzęt. Zwykle obowiązuje przy tym minimum formalności, ponieważ umowę można podpisać na miejscu, w punkcie sprzedaży, a jedyny dokument, jaki należy przedstawić, to ważny dokument tożsamości, czasem także dokumenty potwierdzające dochody. Wygoda tego typu zakupów wynika również z faktu, że ich koszt możemy rozłożyć na równe raty, często nawet na kilka lat.

Ubezpieczenie do rat

Coraz częściej do zakupów ratalnych oferowane są ubezpieczenia zaciągniętego kredytu. Niestety wiąże się to zwykle z dodatkowymi kosztami. Możemy spotkać się z ubezpieczaniami o różnych zakresach ochrony, tak jak np. na wypadek śmierci, trwałej i całkowitej lub czasowej niezdolności do pracy albo wręcz utraty pracy.

Dla kogo oferta?

Zwykle oferty zakupów ratalnych dostępne są dla osób pełnoletnich, które posiadają stałe źródło dochodu. Muszą być zatrudnione na: umowę o pracę, o dzieło lub zlecenie, pobierać emeryturę czy rentę, posiadać gospodarstwo rolne albo prowadzić działalność gospodarczą.

Udając się na zakupy, warto mieć ze sobą dokument potwierdzający wysokość dochodu, co ułatwi otrzymanie kredytu. Może się również okazać, że konieczne będzie dostarczenie dokumentu do konkretnego banku współpracującego ze sklepem.

We współpracy z bankiem

Pamiętajmy jednak, że zakupy ratalne w sklepach z elektroniką oferowane są zwykle we współpracy z bankami. Dlatego przy podawaniu danych przeprowadzona zostanie weryfikacja zdolności kredytowej klienta. Bank może podjąć decyzję o odmowie udzielenia pożyczki. Oznacza to, że sprzedawca zawiera umowę kredytową w imieniu banków, z którymi współpracuje.

Korzystając z zakupów ratalnych w sklepach elektronicznych, umowę o pożyczkę zawieramy z bankiem, sklepy współpracującymi z instytucjami umożliwiają jedynie złożenie wniosku kredytowego. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z takiej formy kredytowania, pamiętajmy, że nasza zdolność będzie badana podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego w banku.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam