Kredyty dotowane ze środków Unii Europejskiej - kto może na nie liczyć?

2015-01-29 12:52:10

Spłata kredytu wcale nie musi być uciążliwa, szczególnie jeśli w uregulowaniu zobowiązania pomoże nam dotacja z Unii Europejskiej. Kiedy jej uzyskanie jest możliwe?

Wiele osób boi się zaciągnąć kredyt, nawet jeśli bez niego niemożliwe będzie zrealizowanie planów lub marzeń. Nasze największe obawy budzi wysokość rat, które w wielu przypadkach musimy spłacać od kilku do nawet kilkunastu lat. Inne obawy to brak stabilnego źródła dochodów, jak też brak możliwości przewidzenia przyszłości, czyli przyszłych potrzeb finansowych. W wielu przypadkach ryzyko możemy ograniczyć przez skorzystanie z kredytów dofinansowywanych przez Unię Europejską.

Kiedy i jak Unia dofinansuje kredyt?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że na kredyty z unijną dotacją mogą liczyć tylko osoby prowadzące lub planujące prowadzić własną działalność gospodarczą. UE nie finansuje kredytów osób prywatnych. Jeśli jednak spełniamy ten warunek, możemy liczyć na znaczącą pomoc w spłacie zobowiązania.

Zazwyczaj dofinansowaniem objęte są kredyty inwestycyjne, wymagające odpowiedniej zdolności kredytowej, ale coraz częściej na liście dotacji znaleźć można tzw. kredyty na start.

Sprawdź też: 7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. I

W zależności od tego, z jakiego rozwiązania skorzystamy, możemy liczyć na pożyczkę wypłacaną jednorazowo, w transzach lub w formie refundacji. To ostatnie rozwiązanie wymaga okazania wszelkich posiadanych dowodów zakupu na materiały lub usługi wykorzystywane w ramach danego projektu. Sama dotacja przybiera zazwyczaj formę dofinansowania wkładu własnego, jednak może też dotyczyć kosztów niekwalifikowanych, a więc takich, które z punktu widzenia banku nie będą podlegały refundacji.

Warunki spłaty kredytu z dofinansowaniem

Ubieganie się o kredyt z dofinansowaniem z UE znacznie zwiększa nasze szanse na otrzymanie pożyczki. Wysokość dotacji może bowiem powiększyć nasz wkład własny, czyli jednocześnie obniżyć wysokość i proporcje kredytu względem własnych środków przeznaczonych na ten cel.

Sprawdź też: Polskie sieci aniołów biznesu

Sama spłata tego typu kredytów może być rozłożona nawet na kilkanaście lat, choć należy też zaznaczyć, że im szybciej uda nam się uregulować zadłużenie, tym mniejszy koszt poniesiemy i tym chętniej bank zdecyduje się na współpracę. Samo otrzymanie kredytu i dotacji będzie z kolei wymagało przedstawienia odpowiedniego biznesplanu, a nierzadko także ustanowienia zabezpieczenia w formie cesji praw z umowy o dofinansowanie. Ostatecznie jednak korzyści wynikających ze skorzystania z tego typu kredytu jest na tyle dużo, że nie warto nie skorzystać z takiej szansy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam