Kredyt dla małego przedsiębiorstwa - który najlepszy?

2015-03-06 08:02:35

Oferta produktów kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw ciągle się rozszerza. Pożyczki są często jedyną szansą na rozwój własnego biznesu. Warto przyjrzeć się bliżej propozycjom kredytowym, z których mogą skorzystać małe i średnie firmy.

Najpopularniejsze rozwiązania kredytowe dla firm to karta kredytowa i debet w koncie firmowym. Oba rozwiązania są łatwo dostępne. Z reguły przyznawane są bez konieczności dopełnienia skomplikowanych procedur. Minusem ich stosowania jest niewysoka maksymalna kwota limitu kredytowego udzielanego w rachunku bieżącym firmy lub rachunku karty. Obecnie - wskutek niskich stóp procentowych - nie są to rozwiązania wysoko oprocentowane, jak to było jeszcze kilka lat temu. Niestety, są niewystarczającym źródłem na pokrycie większych inwestycji firmowych.

Rozwiązania kredytowe, które pozwalają na znaczący rozwój działalności firmy to między innymi:

  • kredyty obrotowe,
  • kredyty inwestycyjne,
  • kredyty hipoteczne,
  • kredyty gotówkowe.

Kredyt obrotowy pozwala na regulowanie bieżących potrzeb firmy. Może być wypłacany w całości lub w transzach. Istnieje możliwość uruchomienia odnawialnego kredytu obrotowego.

Kredyt inwestycyjny pozwala na zasilenie firmy większą kwotą i pozwala na zainwestowanie pieniędzy w rozwój działalności. Niestety trzeba się przygotować na żmudną procedurę kredytową, przedstawienie biznesplanu i określenie celu kredytowego.

Dla przedsiębiorców, którzy nie chcą sporządzać biznesplanu i szczegółowo omawiać z bankiem planów co do działalności firmy, pozostają kredyty gotówkowe. Coraz częściej są to świadczenia na dość wysokie kwoty, są udzielane bez zbędnych formalności, często nawet bez zabezpieczeń. Możemy liczyć na dobrą ofertę kredytową w banku, w którym posiadamy konto firmowe. Dzięki temu, że bank ma wgląd w naszą historię, listę transakcji, wpłat i wypłat, może oszacować naszą zdolność kredytową i zaproponować nam najkorzystniejsze rozwiązanie.

Kolejna opcja kredytowa dla firm to kredyt hipoteczny. Kredyt ten jest powiązany z firmową nieruchomością. Można przeznaczyć go na zakup, rozbudowę lub modernizację nieruchomości, którą kupujemy na firmę. Zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości. Kredyt ten jest tańszy od kredytów gotówkowych, ale wymaga ustanowienia hipoteki.

Bez względu na to, na jaką opcję kredytową się zdecydujemy, warto przed podjęciem decyzji porównać jak najszerszą gamę ofert bankowych, by wybrać najkorzystniejszą z nich.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam