Kredyty hipoteczne w ofertach pakietowych. Liczymy, czy się opłacają

2015-01-13 15:13:45

Wiele banków w Polsce oferuje kredyty hipoteczne w ramach ofert pakietowych. Oznacza to, że w zamian za współpracę na swoich warunkach oferują lepsze warunki kredytowania. Ale czy to się rzeczywiście opłaca klientom?

Banki sprzedają coraz częściej kredyty hipoteczne w ramach tzw. ofert pakietowych. Kredytobiorca, korzystając z propozycji, zobowiązuje się do korzystania zwykle z jednego, kilku lub wszystkich produktów dodatkowych, takich jak:

  • rachunek bankowy z obowiązkiem zasilania go co miesiąc określoną kwotą,
  • karta kredytowa ,
  • ubezpieczenie,
  • program regularnego oszczędzania.

W zamian bank gwarantuje obniżkę marży, która obowiązuje przez cały okres kredytowania.

W Banku BHP trzeba założyć konto

Zwykle, aby skorzystać z oferty pakietowej przy kredycie hipotecznym należy skorzystać z dodatkowego produktu banku, jakim jest konto osobiste. Taki warunek stawia np. Bank BPH.

Klient, który założy konto osobiste i będzie przekazywał na nie wynagrodzenie za pracę, może liczyć na obniżkę marży o 0,3 pp. Jeżeli otworzy Maksymalne Konto, ponosił będzie miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku w wysokości 14,99 zł. Pożyczając 100 000 zł na okres 15 lat, zaoszczędzi średnio 16 zł miesięcznie. W zależności od pożyczanej kwoty i okresu spłaty warto przeanalizować tę ofertę.

Własny Kąt w PKO BP

Inną ofertą pakietową, dostępną na rynku, jest Własny Kąt Hipoteczny PKO Banku Polskiego. Aby skorzystać z kredytu z marżą na poziomie 1,76 proc., należy założyć rachunek osobisty, wyrobić kartę kredytową i przystąpić do 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy oraz ubezpieczenia na życie. Klient ma ponadto możliwość negocjacji wysokości marży.

Pożyczając 100 000 zł na okres 15 lat i decydując się na założenie konta, miesięcznie zaoszczędzimy 1 zł, jednak korzystając dodatkowo z możliwych ubezpieczeń oraz z karty kredytowej, miesięczna rata będzie niższa średnio o 15 zł. Dodajmy jednak, że opłata za obsługę rachunku osobistego wynosi miesięcznie 25 zł, jeśli konto nie będzie systematycznie zasilane kwotą w wysokości min. 9 000 zł.

Obniżona marża w ING

W ING Banku Śląskim skorzystać można z oferty kredytu hipotecznego w wariancie z obniżoną marżą. Warunkiem otrzymania niższej marży jest posiadanie lub otworzenie przed podpisaniem umowy kredytowej konta osobistego oraz deklaracja wpływów na ten rachunek w wysokości min. 2 000 zł miesięcznie.

Przy kredycie na 100 000 zł na okres 15 lat marża w ofercie pakietowej może zostać obniżona o 0,4 pp., dzięki czemu oszczędzamy 20 zł miesięcznie w porównaniu do oferty standardowej. Warto zwrócić uwagę na tę propozycję, zwłaszcza że klient nie ponosi opłat za prowadzenie rachunku.

Już na tych kilku przykładach widać, że decydując się na oferty pakietowe, można zyskać. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i zastanowić się, czy w naszym przypadku będzie ona dla nas na pewno korzystna.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam