Jak ulokować oszczędności za granicą?

2015-01-12 14:13:09

Prawo dewizowe uprawnia Polaków do lokowania środków w dowolnym banku na świecie. Wielu z nas zastanawia się, czy nie lepiej ulokować swoje pieniądze w kraju, w którym będą bezpieczniejsze oraz tam, gdzie inwestycja może przynieść większy zysk.

Z założeniem za granicą rachunku osobistego, oszczędnościowego czy lokaty nie powinniśmy mieć problemu. Oczywiście najprościej będzie otworzyć taki produkt Polakom będącym rezydentami w danym kraju. Jednak nawet nie posiadając takiego statusu, będzie to możliwe. Jeżeli widzimy w tym pewne trudności, z pomocą mogą przyjść nam firmy, które pomogą się uporać z formalnościami. Z obsługą założonych już produktów również nie powinniśmy mieć problemu, ponieważ obsługiwać je możemy przecież drogą elektroniczną - z dowolnego miejsca. Pamiętajmy jednak, że często może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Musimy zwrócić również uwagę na to, czy produkt nie będzie wymagał osobistych wizyt w oddziale banku w danym kraju.

Sprawdź też: Fundusze inwestycyjne - brać zamiast lokaty?

W momencie, gdy inwestowanie w akcje polskich spółek lub funduszy inwestycyjnych kupujących polskie akcje nie przynosi wysokich zysków, warto zastanowić się nad lokowaniem oszczędności w zagraniczne fundusze inwestycyjne. Z pierwszych podsumowań ubiegłego roku wynika bowiem, że stopy zwrotu z głównych indeksów giełd w 2014 roku były wyższe w wielu krajach na świecie niż w Polsce.

Inwestowanie oszczędności w fundusze inwestycyjne lokujące za granicą okazuje się nie być skomplikowane. Polskie fundusze inwestycyjne umożliwiają zakup udziałów funduszy zagranicznych. Pamiętajmy jednak, że ponosimy wówczas koszty zarządzania dwukrotnie. Możemy także zdecydować się na zakup funduszy należących do zagranicznych grup zarządzających aktywami.

Sprawdź też: Jak zarabiać na opcjach walutowych?

Jeśli już postanowimy ulokować nasze środki za granicą, to z pewnością należy zastanowić się, w jakim kraju to zrobić. Oczywiście eksperci promują w tym zakresie kraje Europy Zachodniej, drugim wyborem mogą być Stany Zjednoczone.

Lokowanie pieniędzy za granicą proponowane jest zwykle osobom, które zamierzają angażować w różnego typu depozyty i inwestycje większe kwoty ze względu na spore koszty operacji. Pamiętajmy jednak, że oprocentowanie depozytów w zagranicznych bankach jest zwykle niedużo wyższe niż oprocentowanie lokat walutowych w Polsce. Jeśli więc myślimy o lokowaniu środków za granicą, zwróćmy szczególną uwagę na oferty funduszy inwestycyjnych.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam