Czy istnieją karty kredytowe dla dzieci?

2015-01-05 11:02:32

Kilka miesięcy temu PKO Bank Polski wprowadził do swojej oferty karty przedpłacone dla dzieci poniżej 13 roku życia. Była to pierwsza taka oferta w Polsce. Dotychczas dzieciom można było jedynie posiadać konta osobiste z kartami debetowymi. Ale czy któryś bank posiada w swojej ofercie karty kredytowe dla nieletnich?

Aby móc posiadać w Polsce kartę debetową, należy mieć minimum 13 lat, wówczas dziecko zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Prawo bankowe umożliwia 13-latkowi samodzielne dysponowanie środkami zgromadzonymi na swoim rachunku. Młodsze dzieci mogą być jedynie użytkownikami produktu, natomiast posiadaczami konta czy karty są rodzice.

Karty przedpłacone dla dzieci

Wprowadzona w kwietniu 2014 roku przez PKO BP karta płatnicza dla dzieci to karta przedpłacona, dlatego też oferta mogła być skierowana do nieletnich poniżej 13-ego roku życia. Produkt nie jest powiązany z kontem. Aby korzystać ze środków zgromadzonych na karcie, należy zasilić jej rachunek. Narzędzie otrzymać można w postaci plastiku, ale również jako naklejkę i w formie breloka.

Karty debetowe dla dzieci

Niepełnoletni posiadacze rachunku PKO Konto Pierwsze, będący w wieku 13-18 lat, otrzymać mogą kartę PKO Ekspres. Można nią płacić w punktach handlowo-usługowych oraz bez prowizji wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Bank Pekao SA posiada w swojej ofercie konto Junior, będące ofertą dla młodych osób w wieku od 13 lat, do którego otrzymać można bezpłatną kartę płatniczą Maestro Junior. Karta umożliwia zarówno wypłaty z bankomatów, jak i dokonywanie płatności w sklepach. Młodzież w wieku od 15 do 18 lat korzystać może natomiast z Eurokonta OK, do którego wydawana jest bezpłatna karta płatnicza Maestro OK.

Dodajmy, że rachunki z kontami dla dzieci powyżej 13 roku życia oferują także Bank BPH oraz mBank.

Karty kredytowe dla studentów

A co z kartami kredytowymi dla młodszych klientów bankowych? By korzystać z tego typu narzędzi płatniczych, które są jednocześnie produktami kredytowymi, trzeba posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, czyli należy mieć ukończone 18 lat. Trzeba też posiadać zdolność kredytową. Na specjalnych warunkach używać karty kredytowej (np. karty PKO Student w PKO BP) w ramach oferty polskich banków mogą korzystać spośród młodych osób co najwyżej studenci. Żacy mogą przy jej pomocy robić zakupy w Internecie, płacić zbliżeniowo za zakupy do 50 zł czy opłacać rachunki. Przygotowany został również program zniżek.

Obecnie w Polsce najmłodsi mogą dysponować kartami przedpłaconymi. Młodzież w wieku od 13 do 18 lat może być już użytkownikami kont osobistych wraz z kartami debetowymi. Oferty kart kredytowych dostępne są jednak tylko dla osób pełnoletnich.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam