Restrukturyzacja czy konsolidacja zadłużenia? Kiedy z nich korzystać?

2015-01-15 10:34:34

Nadmiernie zaciągane kredyty nierzadko doprowadzają do sytuacji kryzysowej. Im więcej posiadamy zobowiązań, tym mniej pieniędzy zostaje w budżecie domowym. Ratunkiem może być restrukturyzacja lub konsolidacja. Warto wiedzieć, kiedy z nich korzystać.

Kredyty to zobowiązania, które musimy spłacać niezależnie od kondycji finansowej. Każde spóźnienie z miesięczną ratą może wpędzić nas w dodatkowe kłopoty. Już 200 złotych długu niespłaconego przez 60 dni może spowodować, że znajdziemy się w rejestrze dłużników, dlatego lepiej zgłosić się do banku, gdy tylko przeczuwamy kłopoty z regulowaniem zobowiązania.

Restrukturyzacja zadłużenia

Gdy spodziewamy się problemów ze spłatą swoich zobowiązań, najlepiej udać się do banku w celu negocjacji warunków umowy kredytowej. Restrukturyzacja zadłużenia to zmiana warunków spłaty na takie, które dadzą nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji, a jednocześnie pozwalając uniknąć zaległości w płatnościach.

Przy chwilowych problemach finansowych możemy uzgodnić z bankiem zwieszenie spłacania rat (jedynie kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych) na kilka miesięcy. Musimy jednak pamiętać, że zawieszona będzie tylko rata, a naliczone przez ten czas odsetki trzeba będzie później spłacić. Dodatkowo często trzeba będzie się liczyć z koniecznością wniesienia prowizji za usługę.

Gdy przeczuwamy, że już rozpoczęte problemy finansowe będą długofalowe, należy zdecydować się na wydłużenie okresu spłaty w zamian za obniżenie raty miesięcznej.

Kredyt konsolidacyjny

Posiadając kilka różnych kredytów, nawet w różnych bankach, możemy zdecydować się na ich konsolidację. Dzięki temu możemy pozbyć się zadłużenia z tytułu zaciągniętych pożyczek gotówkowych, kart kredytowych, kredytów odnawialnych w kontach osobistych, kredytów mieszkaniowych, samochodowych itd.

Konsolidacja to zaciągnięcie jednego dużego kredytu, który pozwoli spłacić te już posiadane (wszystkie bądź część z nich). Dzięki temu możemy rozłożyć spłatę zadłużenia na dłuższy okres czasu, by zyskać niższą miesięczną ratę.

Na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego mogą liczyć tylko osoby, które terminowo regulowały swoje zobowiązania. Taki kredyt może zostać udzielony jedynie klientom posiadającym zdolność kredytową (co istotne, raty konsolidowanych zobowiązań jej nie obniżają).

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam