Zanim weźmiesz kredyt...

2015-01-13 15:11:00

Kredyt może być wygodnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy pieniędzy na określony cel, jak np. zakup mieszkania, sprzętu AGD, a nawet na wyjazd wakacyjny. Ważne jednak, żeby zadłużać się ostrożnie i z rozsądkiem.

Zaciągając kredyt, pożyczamy pieniądze należące do banku, ale oddać je musimy z własnych dochodów i to najczęściej sporo więcej, niż pożyczyliśmy. Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek pożyczkę, powinniśmy się zastanowić, czy nie ma innego rozwiązania problemu z niedoborem gotówki. Każde pożyczanie pieniędzy powinno być przemyślane.

Zanim pożyczysz, spróbuj zaoszczędz

Gdy potrzebujemy pieniędzy na jakiś drobny zakup, zastanówmy się, czy nie lepiej na niego zaoszczędzić przez kilka miesięcy lub skorzystać z karty kredytowej. To pozwoli kupić taniej. W przypadku karty kredytowej możemy przecież skorzystać z okresu bezodsetkowego, jednak by tak się stało, musielibyśmy w tym czasie spłacić cały dług.

Mierz siły na zamiary

Drugą podstawową sprawą, którą powinniśmy przeanalizować przed wzięciem kredytu, to nasze dochody. Musimy zastanowić się, jak wysoką miesięczną ratę jesteśmy w stanie spłacać przy uwzględnieniu innych wydatków. Wtedy będziemy wiedzieli, jaka kwota raty najmniej obciąży nasz domowy budżet. Oczywiście w tej analizie naszych dochodów musimy także przewidzieć niespodziewane wydatki, np. chorobę czy utratę pracy, ponieważ kredyt spłacamy najczęściej przez kilka lat.

Porównuj oferty przez Internet

Gdy stwierdzimy, że kredyt jest nam niezbędny, warto poszukać takiego, który będzie najbardziej dla nas korzystny. Przede wszystkim warto użyć internetowych porównywarek, takich jak Comperia.pl. To pozwoli nam dowiedzieć się, ile będzie wynosiła miesięczna rata w różnych bankach.

Szukając kredytu, warto wybrać się też do banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Dla stałych klientów instytucje finansowe często mają przygotowane specjalne oferty pożyczek - na korzystniejszych warunkach.

Niezależnie od tego, w którym banku zdecydujemy się na kredyt, zawsze powinniśmy zapoznać się z rodzajem zastosowanego w umowie oprocentowania, tzn. czy jest stałe, czy zmienne. Tak informacja da nam wiedzę, czy rata może ulec zmianie podczas okresu spłacania zadłużenia. Drugą ważną sprawą są koszty kredytu, czyli odsetki, prowizja, ubezpieczenie i ewentualne opłaty dodatkowe.

Zanim podpiszemy umowę kredytową w banku, dokładnie się z nią zapoznajmy, to pozwoli nam uniknąć niespodzianek w trakcie spłacania długu. Prośmy o wyjaśnienia, jeśli jakieś zapisy budzą nasze wątpliwości. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam