Sprawdź, czy jesteś nadmiernie zadłużony

2015-03-21 18:46:25

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, na koniec grudnia 2014 roku przeterminowane długi Polaków wynosiły prawie 41 mld zł, a rekordzista z województwa mazowieckiego był winien 117,5 mln zł. Nadmierne zadłużenie to poważny problem. Jak zdać sobie sprawę z zagrożenia, zanim będzie za późno?

Nadmierne zadłużenie to nic innego jak taka ilość lub wysokość zaciągniętych zobowiązań, które stają się bardzo dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Prowadzi to bezpośrednio do kłopotów z ich regulowaniem. Z jednej strony może to być konsekwencją zbyt wielu kredytów, a z drugiej może być powodowane pogorszeniem się sytuacji finansowej kredytobiorcy, np. na skutek utraty pracy.

Sprawdź też: Czy komornik może zablokować konto dłużnika?

Banki, co prawda, starają się zabezpieczać przed takimi sytuacjami, np. poprzez oferowane kredytobiorcom ubezpieczenia, ale nie zawsze można wyeliminować zagrożenie zupełnie. Dlatego zanim zaciągniemy kolejny kredyt, należy zastanowić się, czy nie przekracza to naszych możliwości finansowych.

Jak wyjść z kłopotów?

Jeśli już pojawiają się problemy z regulowaniem zobowiązań, nie warto czekać. Należy działać natychmiast. Im szybciej powiadomimy bank, tym większą mamy szansę, że osiągniemy z nim korzystne dla nas porozumienie. Gdy nasz problem finansowy jest tymczasowy, warto poprosić o zmianę warunków spłacanego kredytu, co może się wiązać np. z wakacjami kredytowymi (zawieszeniem spłaty na pewien okres), z wydłużeniem okresu kredytowania i tym samym z obniżeniem miesięcznej raty (niestety, koszty wzrosną). Nierzadko potrzebne będzie przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia.

Nie tylko konsolidacja

Gdy zorientowaliśmy się, że grozi nam nadmierne zadłużenie i potencjalne kłopoty zbliżają się bardzo szybko, dobrym sposobem na uporządkowanie sytuacji jest konsolidowanie kredytów (można łączyć różnego rodzaju zobowiązania). Warunkiem jest jednak brak bieżących opóźnień w płatnościach rat.

Sprawdź też: Jak działa oddłużanie Kruk?

Kredyt konsolidacyjny to spłata innych zobowiązań, a do tego zazwyczaj zostaje jeszcze pewna suma na dowolne wydatki. Zadłużenie zostaje zwykle rozłożone na długi okres, dzięki czemu miesięczna rata jest mniejsza w porównaniu z sumą rat spłacanych dotychczas.

Gdy nadmierne zadłużenie już nas dopadło i wszelkie inne rozwiązania zawiodły, można rozważyć upadłość konsumencką. Niedawno prawo zostało zmienione i teraz łatwiej skorzystać z takiego rozwiązania.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam