Widniejesz niesłusznie na czarnej liście dłużników? Sprawdź, jak wykreślić błędne dane

2015-01-31 14:32:05

Nadmierne wydatki i słabość do życia na kredyt u wielu polskich rodzin sprawiają, że czasami nie starcza środków na spłatę bieżących zobowiązań. Już za 200-złotowy dług niespłacony przez 60 dni wierzyciel może nas wpisać na czarną listę dłużników. Co robić, jeśli jednak widniejemy w bazie dłużników niesłusznie?

By trafić na czarną listę dłużników, wystarczy nieuregulowana należność, a czasem nieuwaga lub zbieg okoliczności. Każdy, kto posiada negatywny wpis w BIG-u, musi liczyć się z trudnościami w przypadku składania wniosku o kredyt, a nawet przy podpisywaniu umów telekomunikacyjnych. Często konsumenci nawet nie są świadomi tego, że ich dane są wpisane do rejestru, dowiadują się o tym przypadkiem, np. w banku.

Rola BIG-ów

Biura Informacji Gospodarczej działają od 2003 roku. Instytucje te zbierają, przechowują i udostępniają informacje o zaległościach, nierzetelności i długach konsumentów oraz przedsiębiorców. Na liście można się znaleźć, nie płacąc np. rachunków za telefon, wodę czy prąd.

Sprawdź raport o sobie

Raz na pół roku mamy prawo za darmo sprawdzić swoje dane w bazach dłużników. Możemy się w ten sposób dowiedzieć, kto nas tam wpisał i za co, a także, kto w ciągu ostatniego roku szukał informacji na nasz temat. W przypadku, gdy zostaliśmy wpisani na listę dłużników, a zobowiązania spłaciliśmy, możemy upewnić się, czy nasze dane zostały wykreślony z rejestru.

Błędne dane skoryguje wierzyciel

Jeśli do rejestru trafiliśmy niesłusznie albo dane dotyczące wysokości długu są naszym zdaniem nieprawdziwe, możemy to zmienić. Taka informacja może zostać wykreślona lub poprawiona tylko na wniosek wierzyciela, który nas na listę wpisał. Jeżeli nasze dane niesłusznie znalazły się w Systemie Bankowy Rejestr, powinniśmy skontaktować się z instytucją finansową, która nas wpisała do tego rejestru. Kontakt do tego banku znajdziemy w odpowiedzi otrzymanej z Biura Obsługi Klienta Związku Banków Polskich. Według przepisów wszelkie czynności związane z wpisywaniem, aktualizowaniem, poprawianiem czy usuwaniem danych mogą być wykonywane wyłączanie przez wierzycieli, którzy informacje w rejestrze umieścili.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam