TOP 15 najczęstszych oszustw kartowych

2015-01-20 12:06:41

Wraz z rosnącą popularnością kart kredytowych, wzrosła także liczba oszustw i kradzieży plastikowych środków płatniczych. Przestępcy wymyślają coraz to nowsze i bardziej skomplikowane metody zdobycia danych i - w konsekwencji - uzyskania dostępu do pieniędzy ofiary. Poznaj 15 najczęstszych oszustw kartowych.

Karty płatnicze zadomowiły się w codziennym życiu Polaków. Coraz częściej dokonujemy za ich pomocą zakupów, korzystając przy tym z funkcji zbliżeniowej. Taka forma płatności daje nam poczucie bezpieczeństwa o wiele większe niż posiadanie gotówki w portfelu. Jednak używanie karty płatniczej wiąże się także z zagrożeniami.

Oto TOP 15 kartowych oszustw:

 1. Wykorzystywanie kart skradzionych i zgubionych jest najczęściej stosowanym oszustwem przez przestępców. Sprawcy po wejściu w posiadanie takiej karty płatniczej podszywają się pod właściciela i fałszując podpis na rachunku, kradną środki finansowe znajdujące się na koncie bankowym.
 2. Skradzione i zgubione karty płatnicze z funkcją zbliżeniową są wykorzystywane przez przestępców do bezgotówkowych płatności za towary i usługi. Transakcje z bankomatów są możliwe tylko w przypadku, gdy oszuści razem z kartą zdobyli kod PIN, np. znajdował się on razem z kartą
 3. Innym często stosowanym przez oszustów procederem jest fałszowanie kart, czyli ich podrobienie i przeróbka.
 4. Przestępcy stosują także fałszerstwo elektroniczne polegające na posłużeniu się oryginalną kartą, która ma zmienioną zawartość paska magnetycznego. Sprzedawca powinien zawsze sprawdzić, czy dane widniejące na rachunku są zgodne z danymi na karcie - w tym przypadku nie będą. 
 5. Przestępcy często także posługują się kartami niedoręczonymi do prawowitego właściciela, tzn. są to plastikowe środki płatnicze skradzione w drodze do użytkownika.
 6. Oszuści wyłudzają także karty w banku na podstawie wniosku z fałszywymi danymi, np. ze skradzionych dokumentów. Wtedy otrzymują oryginalną kartę na cudze nazwisko, po czym mogą dokonywać transakcji na wysokie kwoty do chwili zastrzeżenia tej karty przez osobę okradzioną z tożsamości.
 7. Przestępcy mogą także nielegalnie wykorzystywać numer karty. W związku z tym zawsze powinniśmy niszczyć przed wyrzuceniem do kosza wszystkie dokumenty dotyczące naszych kart płatniczych.
 8. Skimming - kopiowanie pasków magnetycznych kart płatniczych za pomocą specjalnego urządzenia przyczepionego do bankomatu.
 9. Phishing - polega na wysyłaniu do użytkowników specjalnych wiadomości e-mailowych, w których oszuści, podając się za bank, żądają podania loginu i hasła do serwisu bankowego.
 10. Pharming - przekierowanie internauty na spreparowaną stronę internetową, która wyglądem przypomina witrynę banku.
 11. Fałszowanie dowodów transakcji kartą płatniczą związanych z nieuczciwością sprzedawców akceptujących karty. Współpraca sprzedawców z przestępcami zdarza się dosyć często.
 12. Zbyt łatwowierne udostępnianie kart osobom, które nie do końca można darzyć zaufaniem.
 13. Wyłudzanie danych kart poprzez niezabezpieczone strony internetowe, np. z pornografią.
 14. Kradzież karty z bankomatu. Za pomocą różnych technik (np. tzw. pętla libańska) złodzieje blokują kartę w bankomacie i wyjmują ją, gdy właściciel uda się po pomoc do banku.
 15. Kopiowanie kart na zapleczu sklepów pod pozorem wykonania transakcji w terminalu płatniczym. Dlatego nigdy nie wolno tracić karty płatniczej z pola widzenia. 

Zapoznanie się z powyższymi sposobami oszustw kartowych pozwoli na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z kart płatniczych zarówno w sklepach, jak i Internecie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam