Płać kartą bez ryzyka: 10 porad

2015-01-13 08:18:27

Karta płatnicza to wygodne narzędzie do dokonywania płatności bezgotówkowych lub do wypłaty gotówki z bankomatów. Posługiwanie się kartą jest bardzo proste i bezpieczne, gdy użytkownik przestrzega reguł, często związanych ze zdrowym rozsądkiem. Oto 10 porad, jak płacić kartą bez ryzyka.

Każdy posiadacz karty debetowej musi dbać o jej bezpieczeństwo. Dostęp osób niepowołanych do karty może nas pozbawić środków finansowych zgromadzonych na naszym rachunku bankowym. Karta płatnicza pozwala właścicielowi na stały dostęp do posiadanych na koncie pieniędzy. Gdy nie zachowamy ostrożności, osoby niepowołane, np. złodziej, też będą miał możliwość wykorzystania naszych środków.

10 porad bezpiecznego używania karty płatniczej:

  1. Używając karty przy terminalu, czyli płacąc za usługi lub towary, nigdy nie traćmy jej z oczu. Najlepiej wszystkie czynności związane z płaceniem wykonać samemu. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, po zatwierdzeniu transakcji jak najszybciej odbierzmy kartę od kasjerki.
  2. Drugą sprawą bardzo ważną przy posiadaniu karty płatniczej jest ochrona danych z nią związanych. Nigdy nie wolno nikomu udostępniać numeru karty przez telefon, również gdy to my jesteśmy osobą dzwoniącą.
  3. W przypadku, gdy korzystamy z poczty elektronicznej, również nie przesyłajmy danych karty mailowo. Szczególnie należy uważać na tzw. phishing, czyli e–maile, które zachęcają do odwiedzenia fałszywej strony banku, gdzie żąda się od nas podania danych dotyczących kart płatniczych.
  4. Po otrzymaniu karty należy ją niezwłocznie podpisać.
  5. Nigdy nie należy zapisywać kodu PIN na karcie. Także nie powinno się trzymać tego numeru w tym samym miejscu, co plastikowego środka płatniczego, np. w portfelu. Najbezpieczniej jest nauczyć się na pamięć czterocyfrowego kodu, wtedy nie trzeba go nigdzie notować.
  6. Wszystkie niepotrzebne dokumenty dotyczące kart płatniczych należy dokładnie zniszczyć, np. wnioski o karty kredytowe otrzymane pocztą.
  7. W przypadku, gdy posiadamy kilka różnych kart płatniczych, nigdy bez potrzeby nie nośmy wszystkich przy sobie. W sytuacji, gdy potrzebujemy kilku plastików naraz, włóżmy je w różne miejsca, np. jedną do portfela, a drugą do dokumentów.
  8. Posiadając kilka kart płatniczych, powinniśmy mieć listę banków, które je wydały, i przynajmniej numer infolinii do zastrzegania kart, skradzionych bądź zgubionych, to umożliwi nam szybki kontakt z bankiem w przypadku kradzieży lub zgubienia karty. Listę taką powinniśmy aktualizować zawsze, otrzymując nową kartę.
  9. Podchodźmy z rozwagą do wszystkich wykonywanych przez siebie transakcji płatniczych. Po otrzymaniu wyciągu z karty należy sprawdzić wykonane operacje. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności powinniśmy złożyć pisemną reklamację do banku.
  10. Zawsze należy niszczyć druki potwierdzające dokonane transakcje z karty płatniczej czy nieprawidłowe pokwitowania przed ich wyrzuceniem, choć zaleca się je zbierać i w miarę możliwości przechowywać jak najdłużej. Zachowanie pokwitowań płatności w punktach usługowo-handlowych pozwala na szybką weryfikację poprawności transakcji.
Ilona Maciejuk