Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z karty?

2015-01-19 12:35:23

Coraz więcej banków oferuje rachunki osobiste dedykowane młodym ludziom, również dzieciom. Oczywiście, są to konta nadzorowane przez opiekunów osób niepełnoletnich, będąc doskonałą lekcją finansową dla najmłodszych - także w zakresie bezpiecznego korzystania z karty płatniczej.

Polskie przysłowie powiada: czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Jest w tym wiele prawdy. Dorośli Polacy często muszą zmagać się z poznawaniem funkcjonowania bankowości i rynków finansowych, bo nikt ich tego w dzieciństwie nie nauczył.  W obecnych czasach warto jednak edukować w tym zakresie własne dzieci - i to im wcześniej, tym lepiej.

Bankowe oferty dla młodych

Dobrym sposobem na finansową naukę młodego człowieka może być jego własne konto. Coraz więcej banków proponuje takie produkty, widząc w młodym pokoleniu coraz atrakcyjniejszą grupę klientów. Tym bardziej, że dzieci staną się dorosłymi, którzy często będą już przywiązani przyzwyczajeniami do konkretnego banku.

PKO BP na przykład proponuje ofertę Junior, w ramach której dzieci mogą zostać wprowadzone w świat finansowych zawiłości. Można także założyć w tym banku Konto Pierwsze, przygotowane dla dzieci w wieku 13-18 lat.

Propozycję dla osób poniżej 18 roku życia ma także mBank w postaci produktu o nazwie izzyKONTO. Oczywiście to tylko kilka przykładów rachunków dla osób nieletnich, bo oferta na rynku jest o nieco bogatsza.

Karta i dziecko

Zazwyczaj do kont dla dzieci wydawane są także karty płatnicze. Warto z tego powodu od razu zadbać o właściwą edukację dziecka w zakresie posługiwania się plastikowym instrumentem płatniczym i pokazać mu, jak należy posługiwać się takim plastikowym narzędziem i jak dbać o jego bezpieczeństwo. Jest to tym bardziej ważne, że nawet dorośli często mają problem przestrzeganiem podstawowych zasad, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo pieniędzy na kontach osobistych.

Kod PIN

Warto od razu uczyć dziecko, że natychmiast po otrzymaniu karty, należy ją bezwzględnie podpisać i zapamiętać kod PIN, nie zapisując go nigdzie, a już na pewno nie na karcie. PIN powinien być łatwy do zapamiętania przez właściciela, ale nie oznacza to, że powinien być oczywisty, jak np. data urodzenia. Warto często przypominać dziecku, żeby nikomu nie ujawniało PIN-u.

Analizowanie wydatków

Dobrze, żeby dziecko uczyło się także kontrolowania tego, co dzieje się na jego koncie. Niech zbiera potwierdzenia transakcji i wydruki z bankomatu, a potem porównuje je z tym, co jest na wyciągu bankowym.

Ostrożność podczas płacenia i korzystania z bankomatu

Dziecko musi wiedzieć, że należy dobrze pilnować karty, a płacąc w sklepie, nie wolno tracić jej z pola widzenia. Sprzedawca powinien także oddać kartę z kopią dowodu kasowego. Dzieci muszą także wiedzieć, że robiąc zakupy w Internecie, powinny korzystać tylko z wiarygodnych sklepów i nie podawać danych karty w podejrzanych serwisach.

Warto także, by wiedziały, że trzeba zawracać uwagę, korzystając z bankomatu, czy nie zamontowano tam jakichś dziwnych urządzeń dodatkowych, które mogą służyć do przechwycenia danych z karty.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam