Zadbaj o bezpieczeństwo swojej karty płatniczej

2015-01-16 09:17:13

Z jednej strony karta płatnicza to wygodne narzędzie transakcji bezgotówkowych, z drugiej – może być źródłem problemów, gdy właściciel sam nie zadba o jej bezpieczeństwo.

Karty płatniczej używamy do płacenia za towary, usługi oraz wypłacamy gotówkę z bankomatu. Kartę płatniczą otrzymujemy od banku drogą pocztową, w ten sam sposób dochodzi do nas kod PIN, który jest przypisany indywidualnie do każdej karty. Tylko tym czterocyfrowym numerem możemy aktywować, a potem używać karty (wyjątek karta zbliżeniowa i płatność do 50 zł).

Oto kilka porad dla osób, które chcą korzystać z karty bezpiecznie:

  1. Wszystkie transakcje, które realizujemy za pomocą tego narzędzia przez terminale, wykonywane są bezgotówkowo i są bezpieczne dla właściciela karty. Wypłacając gotówkę z bankomatu, musimy zachować środki ostrożności, np. sprawdzić, czy na klawiaturze nie ma jakiś podejrzanych przedmiotów lub nakładek.
  2. Po otrzymaniu karty, należy ją podpisać.
  3. Kodu PIN najlepiej nauczyć się na pamięć, jest to najbezpieczniejszy sposób, by nie wpadł on w niepowołane ręce. Jeśli kod jest trudny, możemy go bez problemu zmienić na łatwiejszy, kontaktując się telefonicznie z bankiem, lub w bankomacie - w zależności od banku. Nigdy nie przechowujmy kodu PIN w tym samym miejscu, co kartę, a na pewno nie zapisujmy tego numeru na karcie, jest to zbyt duże ryzyko.
  4. Zawsze starajmy się niszczyć przed wyrzuceniem wszystkie dokumenty, na których widnieją numery karty lub inne jej dane.
  5. Gdy korzystamy z karty, płacąc przez terminal, w miarę możliwości starajmy się wszystkie czynności związane z płatnością wykonać sami. Gdy jest to nie możliwe, nie traćmy karty z pola widzenia.
  6. Nigdy nie udzielajmy przez Internet informacji na temat posiadanej karty płatniczej. Banki nigdy nie proszą o podanie takich danych za pośrednictwem: e-maili, serwisów bankowości internetowej czy infolinii. Podawanie takich danych powinno odbywać się tylko i wyłącznie na stronach szyfrowanych (świadczy o nich kłódka na pasku przeglądarki). 
  7. Bezpieczeństwo karty możemy zwiększyć poprzez ustanowienie limitu płatności bezgotówkowych (dokonywanych w punktach usługowo-handlowych kartą), wypłat z bankomatów czy płatności w sieci.
  8. Sposobem zmniejszenia strat w przypadku zaginięcia lub kradzieży karty może być jej ubezpieczenie. Jest to z reguły niewielki koszt, rzędu kilku złotych miesięcznie.
  9. W przypadku, gdy stracimy kartę, tzn. zgubimy ją lub zostanie nam skradziona, należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem w celu jej zastrzeżenia. Zgodnie z polskim prawem, z chwilą zastrzeżenia karty odpowiedzialność za przeprowadzone nią transakcje nie spada już na właściciela plastikowego środka płatniczego, a na bank.
Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam