By karta zbliżeniowa była bezpieczna

2015-01-09 13:31:21

Karty zbliżeniowe stają się coraz popularniejsze w Polsce, chociaż oprócz zwolenników tej technologii, jest także wiele osób, które wolą blokować ich funkcję zbliżeniową. Sprawdźmy, jak używać karty bezstykowej, by była bezpieczna. 

Popularność technologii zbliżeniowej sprawia, że ciągle jest ona rozwijana. Dodatkowo coraz częściej możemy płacić również telefonem oraz innymi gadżetami posiadającymi specjalny chip, nie tylko tradycyjnymi plastikami.

Aby dokonać płatności kartą zbliżeniową, należy ją zbliżyć do terminala na odległość 5–10 cm. To właśnie taka mała odległość eliminuje możliwość przypadkowego dokonania transakcji.

Dodatkowe bezpieczeństwo operacji zapewnia terminal, który jest aktywny tylko w momencie zainicjowania płatności przez kasjera. O rozpoczęciu i zakończeniu transakcji informują napisy na wyświetlaczu terminala, dlatego nie jest możliwa płatność dokonana przypadkiem lub po raz drugi za ten sam produkt.

Terminal automatycznie przerywa operację płatności, gdy w polu jego sygnału znajdzie się więcej niż jedna karta. W związku z tym, osoby posiadające kilka kart nie muszą się martwić, że środki zostaną pobrane także z innych plastikowych środków płatniczych.

Z karty zbliżeniowej możemy korzystać, płacąc za produkty lub usługi do wartości 50 złotych bez podawania kodu PIN. Dzięki takiej funkcji możemy robić zakupy szybko i sprawnie. Jest to także przydatna opcja dla osób, które mają problem z zapamiętaniem kodu PIN.

Karta zbliżeniowa jest bardzo wygodnym narzędziem, jednak warto zadbać, by z opcji płatności bez kodu PIN naszą kartą nie korzystały osoby niepowołane. Niestety, może z tego skorzystać ktoś, kto znajdzie naszą kartę lub osoba, która ją nam ukradła. W związku z tym, gdy zauważymy brak karty w naszym portfelu, powinniśmy natychmiast skontaktować się z bankiem, by zastrzec zgubioną lub skradzioną kartę. Od chwili zgłoszenia odpowiedzialność za wszystkie wykonane kartą transakcje ponosi bank, który ją wydał.

W przypadku, gdy z karty znikną środki, zanim ją zastrzeżemy, wtedy odpowiedzialność do kwoty 150 EUR, a 50 EUR przy transakcjach zbliżeniowych, ponosi właściciel karty. Można się przed tym ustrzec, wykupując ubezpieczenie karty, które jest dostępne w każdym banku i kosztuje kilka złotych miesięcznie.

Korzystanie z karty zbliżeniowej jest stosunkowo bezpieczne, chociaż jest obciążone większym ryzykiem niż transakcje z kodem PIN. Jednak taka metoda płatności ma wiele zalet, dlatego warto z niej korzystać. A bezpieczeństwo karty przede wszystkim zależy od rozsądku jej właściciela.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam