Gadżety zbliżeniowe (naklejki i breloki) tak samo bezpieczne jak karty?

2015-01-19 13:30:00

Nowoczesne technologie coraz bardziej zaskakują. Po wprowadzeniu nowości, jaką były karty zbliżeniowe, a potem płatności za pomocą telefonu, teraz możemy korzystać z gadżetów, którymi także możemy płacić w sklepach. Czy płacenie modnymi naklejkami, brelokami, zegarkami etc. jest tak samo bezpieczne jak tradycyjnymi kartami?

Obecnie można dokonywać płatności dosłownie wszystkim, co jest wyposażone w odpowiednią naklejkę lub chip. Wszystkie gadżety z funkcją zbliżeniową zostały stworzone z myślą o wygodzie klientów, którzy cenią sobie szybkie płatności, a niejednokrotnie mogą nie mieć przy sobie portfela czy karty płatniczej.

Naklejki zbliżeniowe

Najczęściej naklejki do płatności zbliżeniowych mają wymiary ok. 30 mm x 50 mm x 2 mm, a przymocować je można do telefonu, odtwarzacza mp3 lub innej rzeczy, którą mamy zawsze przy sobie. Naklejka taka funkcjonuje jak zwykła karta zbliżeniowa. Wystarczy przyłożyć przedmiot z naklejką do czytnika płatniczego, a transakcja do kwoty 50 złotych zostanie zrealizowana bez konieczności podawania kodu PIN.

Gadżety zbliżeniowe

Korzystanie z gadżetów posiadających funkcję zbliżeniową jest tak samo bezpieczne, jak płacenie kartą zbliżeniową. Chip wbudowany w kartę PayPass korzysta z takich samych technik szyfrowania, zarówno w przy transakcjach bezstykowych, jak i przy stykowych. Dodatkowo podczas płatności system generuje tzw. kod transakcji, który może być wykorzystany jednorazowo, tylko przy danej operacji. Nawet w przypadku przechwycenia danych takiego kodu, nie można go wykorzystać ponownie.

Zabezpieczenia narzędzi do płatności

Karty lub gadżety z funkcją zbliżeniową są wyposażone w szerokie możliwości z zakresu zarządzania ryzykiem. Na podstawie parametrów skonfigurowanych przez bank oraz historii transakcji karta decyduje, czy dana operacja może zostać autoryzowana w trybie offline, czy wymaga zatwierdzenia przez bank w trybie online.

Bank monitoruje transakcje o wartości poniżej 50 złotych wykonane kartą lub gadżetem zbliżeniowym i jeśli został przekroczony limit dzienny, kolejna transakcja może zostać odrzucona, by uniknąć potencjalnego oszustwa.

Karty zbliżeniowe i gadżety z funkcją zbliżeniową cieszą się coraz większą popularnością. Niektóre banki wprowadziły na rynek zegarki, opaski, breloki z możliwością płacenia bezstykowego. Są to gadżety ciekawe i praktyczne, dzięki nim nawet bez portfela, karty płatniczej i gotówki możemy zrobić zakupy. Trzeba jednak pamiętać, że zagubienie nośnika zbliżeniowego może być niebezpieczne, dlatego, pomijając wygodę korzystania z naklejki czy zegarka zbliżeniowego, warto zadbać o bezpieczeństwo dokonywanych płatności.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam