Pasek magnetyczny czy technologia zbliżeniowa - co lepiej zabezpiecza karty płatnicze?

2015-01-21 08:15:24

Karty płatnicze to narzędzia niemal już powszechnie wykorzystywane w codziennym życiu. Dzięki nim bez gotówki wygodnie zapłacimy za zakupy lub usługi, a gdy potrzeba pieniędzy w portfelu, możemy skorzystać z bankomatu. Współczesne karty wyposażone są w chip, pasek magnetyczny lub funkcję zbliżeniową. Która technologia lepiej zabezpiecza plastikowe środki płatnicze?

Karta zbliżeniowa posiada funkcję, która pozwala, poprzez zbliżenie karty do terminala, zapłacić szybko bez PIN-u rachunek o wartości do 50 złotych. W karcie została umieszczona niewielkich rozmiarów antena, umożliwiająca połączenie z terminalem i dokonanie szybkiej płatności. Karta taka działa i wygląda jak zwykła karta mikroprocesorowa z chipem lub z paskiem magnetycznym. Jej podstawową zaletą jest możliwość szybkiej transakcji bezgotówkowej w codziennych zakupach.

Zasięg do 5 cm

Bezpieczeństwo transakcji dokonywanej kartą zbliżeniową zapewnia umieszczony w niej procesor, który aktywuje kartę na ułamek sekundy i tylko na wyraźne polecenie terminala. Cała procedura płatności może być wykonana jedynie w niewielkiej odległości od czytnika, około 5 cm. Przy zastosowaniu wszystkich norm bezpieczeństwa nie ma możliwości przechwycenia informacji przekazywanych tą drogą.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Karta płatnicza z paskiem magnetycznym posiada na odwrocie specjalny pasek, na którym są zapisane najważniejsze informacje. Dane te są odczytywane przez terminal podczas procesu płatności. Na tym pasku jest też zapisany sposób akceptacji transakcji, czyli potwierdzanie kodem PIN lub podpisem.

Różnica pomiędzy chipem a paskiem magnetycznym

Różnica pomiędzy paskiem magnetycznym a chipem jest taka, że chip może zmieścić kilka tysięcy razy więcej informacji niż pasek magnetyczny. Można tam, np. zapisać dane z dowodu osobistego, kartę zdrowia, kartę miejską i mnóstwo innych informacji.

O kartach hybrydowych

Większość kart wydawanych przez banki polskie posiada równocześnie chip i pasek magnetyczny. Są to tzw. karty hybrydowe: mają pasek i chip, dzięki temu można nimi wszędzie płacić. W przypadku kart z chipem transakcje prawie zawsze potwierdza się kodem PIN.

Sprawdź też: Jak zacząć płacić telefonem zamiast kartą?

Połączenie rozwiązań tradycyjnych kart płatniczych, inteligentnych kart z chipem i z anteną radiową oznacza, że właściciele takich kart korzystają ze wszystkich dostępnych obecnie zabezpieczeń. To sprawia, że takie karty są lepiej chronione od egzemplarzy wyposażonych jedynie w pasek magnetyczny.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam