Czy za granicą też zapłacisz zbliżeniowo do 50 zł bez kodu PIN?

2015-01-12 08:08:52

Płatności zbliżeniowe to coraz popularniejsza w Polsce funkcjonalność, pozwalająca na dokonywanie szybkich płatności zbliżeniowych kartą do kwoty 50 zł bez konieczności zatwierdzania ich numerem PIN. Jednak, czy posiadając kartę z aktywną funkcją żbliżeniową, możemy płacić bezstykowo również za granicą?

Polacy coraz częściej decydują się na korzystanie z płatności zbliżeniowych. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w karty mikroprocesorom oraz antenkom. Bankowcy stale podkreślają, że dokonywanie płatności zbliżeniowych jest w pełni bezpieczne. Karta aktywuje się na sygnał wysyłany z czytnika jedynie na moment dokonywania konkretnej płatności, a ponadto plastik musi znajdować się bardzo blisko czytnika, w odległości ok. 5 cm.

Pamiętajmy również, że mamy możliwość złożenia dyspozycji zablokowania funkcjonalności zbliżeniowej na swojej karcie.

Dlaczego warto?

Największą zaletą płatności zbliżeniowych jest szybkość i wygoda. Aby zapłacić w ten sposób, należy zbliżyć kartę do terminala. Cały proces jest możliwy dzięki umieszczonej w karcie niewielkich rozmiarów antenie, za pośrednictwem której dane zapisane na mikroprocesorze karty wymieniane są z danymi terminala płatniczego drogą radiową.

Czy mogę płacić wszędzie?

Zbliżeniowo możemy płacić w tych punktach handlowo-usługowych, które akceptują takie płatności. Jeżeli na drzwiach placówki lub przy kasie umieszczone są naklejki z logiem charakterystycznej antenki, to możemy mieć pewność, że w danym punkcie bezstykowo zapłacimy.

A za granicą?

Zbliżeniowymi kartami kredytowymi i debetowymi można płacić za granicą, jednak nie będzie już obowiązywał limit 50 zł. Wynika to z faktu, że w różnych krajach występują różne wartości maksymalnych kwot operacji dokonywanych zbliżeniowo:

  • w krajach należących do strefy euro można zapłacić bezstykowo, jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20 euro,
  • w Wielkiej Brytanii będzie to maksymalnie 15 funtów w przypadku płatności dokonanej kartami Visa i 20 funtów, używając karty MasterCard,
  • w Stanach Zjednoczonych zbliżeniowo zapłacimy za zakupy do 25 dolarów.

Zaznaczmy jednak, że za granicą możemy mieć problem ze znalezieniem terminala akceptującego płatności zbliżeniowe. Funkcjonalność ta w większości krajów europejskich nie jest jeszcze tak popularna jak w Polsce.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam