Ile kosztuje dodatkowa karta do konta bankowego?

2015-01-05 13:34:02

Oferowanie przez banki dodatkowej karty debetowej do konta osobistego stało się już niemal standardem. Wynika to z zainteresowania klientów takimi plastikami, które możemy przekazać bliskiej osobie. Prześledziliśmy oferty kont bankowych, aby sprawdzić, jaki jest koszt wydania i użytkowania dodatkowej karty do konta bankowego.

Zacznijmy od dobrych wiadomości, w ramach większości ofert wydanie dodatkowej karty debetowej do konta osobistego jest bezpłatne. Klient musi się jednak liczyć z tym, że będzie musiał ponosić standardowe koszty użytkowania drugiej karty.

Zacznijmy od chyba najatrakcyjniejszej obecnie na rynku oferty dla osób zainteresowanych wydaniem dodatkowej karty do eKonta Mobilnego w mBanku, w przypadku której nie są pobierane opłaty za wydanie, ani za użytkowanie karty. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oferty T-Mobile konto w T-Mobile Usługi Bankowe.

Za wydanie dodatkowej karty do 1Konta w Crédit Agricole bank nie pobiera co prawda opłat, ale klient ponosi koszt miesięczny za jej użytkowanie. Zarówno w przypadku karty debetowej dla właściciela rachunku, jak i drugiej pobrana będzie opłata w wysokości 2 zł miesięcznie. Warto jednak dodać, że opłata ta nie zostanie naliczona w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych kartą na co najmniej 100 zł miesięcznie - warunek ten dotyczy każdej z kart oddzielnie.

Wspomniany mBank jednak nie przy każdym swoim koncie proponuje tak atrakcyjne warunki. Posiadacz eKonta za użytkowanie dodatkowej karty debetowej płaci 4 zł. Aby być zwolnionym z opłaty należy w ciągu miesiąca wykonać płatności bezgotówkowe o wartości min. 100 zł.

Bezwzględna opłata za użytkowanie dodatkowej karty obwiązuje w przypadku oferty Konta Walutowego w Alior Banku. Co prawda bank nie nalicza opłaty za wydanie karty, ale opłata miesięczna za jej obsługę to koszt 5 zł.

Z powyższego zestawienia widać wyraźnie, że banki wydają bez problemów dodatkowe karty debetowe, a płatności za nie są ustalane na takich samych zasadach jak dla kart podstawowych. Zwykle opłaty miesięcznej można uniknąć, jeżeli klient dokona płatności bezgotówkowych kartą na określoną kwotę.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam