Ile kosztuje dodatkowa karta do konta bankowego?

2015-01-05 13:34:02

Oferowanie przez banki dodatkowej karty debetowej do konta osobistego stało się już niemal standardem. Wynika to z zainteresowania klientów takimi plastikami, które możemy przekazać bliskiej osobie. Prześledziliśmy oferty kont bankowych, aby sprawdzić, jaki jest koszt wydania i użytkowania dodatkowej karty do konta bankowego.

Zacznijmy od dobrych wiadomości, w ramach większości ofert wydanie dodatkowej karty debetowej do konta osobistego jest bezpłatne. Klient musi się jednak liczyć z tym, że będzie musiał ponosić standardowe koszty użytkowania drugiej karty.

Zacznijmy od chyba najatrakcyjniejszej obecnie na rynku oferty dla osób zainteresowanych wydaniem dodatkowej karty do eKonta Mobilnego w mBanku, w przypadku której nie są pobierane opłaty za wydanie, ani za użytkowanie karty. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oferty T-Mobile konto w T-Mobile Usługi Bankowe.

Za wydanie dodatkowej karty do 1Konta w Crédit Agricole bank nie pobiera co prawda opłat, ale klient ponosi koszt miesięczny za jej użytkowanie. Zarówno w przypadku karty debetowej dla właściciela rachunku, jak i drugiej pobrana będzie opłata w wysokości 2 zł miesięcznie. Warto jednak dodać, że opłata ta nie zostanie naliczona w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych kartą na co najmniej 100 zł miesięcznie - warunek ten dotyczy każdej z kart oddzielnie.

Wspomniany mBank jednak nie przy każdym swoim koncie proponuje tak atrakcyjne warunki. Posiadacz eKonta za użytkowanie dodatkowej karty debetowej płaci 4 zł. Aby być zwolnionym z opłaty należy w ciągu miesiąca wykonać płatności bezgotówkowe o wartości min. 100 zł.

Bezwzględna opłata za użytkowanie dodatkowej karty obwiązuje w przypadku oferty Konta Walutowego w Alior Banku. Co prawda bank nie nalicza opłaty za wydanie karty, ale opłata miesięczna za jej obsługę to koszt 5 zł.

Z powyższego zestawienia widać wyraźnie, że banki wydają bez problemów dodatkowe karty debetowe, a płatności za nie są ustalane na takich samych zasadach jak dla kart podstawowych. Zwykle opłaty miesięcznej można uniknąć, jeżeli klient dokona płatności bezgotówkowych kartą na określoną kwotę.

Żaneta Pilarska