Które bankomaty wypłacają po 10 zł?

2015-01-08 10:40:49

Przyzwyczailiśmy się już, że wypłacając pieniądze z bankomatu, zwykle możemy otrzymać sumy wielokrotności 50 zł. Z niektórych urządzeń pobrać można jednak i mniejsze nominały, takie jak 20 zł, a nawet 10 zł.

Jedną z przyczyn sytuacji, w których większość bankomatów wypłaca nominały 50 zł i wyższe, jest mniejszy stopień skomplikowania transakcji. Niższe nominały oznaczają ponadto konieczność częstszego uzupełniania maszyny banknotami. Dodatkowo warto podkreślić, że przy mniejszych kwotach transakcji spada wysokość prowizji - mniej więc zarabia właściciel urządzenia.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Gdzie wypłacić 20 zł?

Wypłaty nominałami 20 zł realizować możemy w większości bankomatów Euronetu lub Planet Cash for You. Wynika to z faktu, że prowizja, którą otrzymuje operator, uzależniona jest od liczby transakcji. Oznacza to, że im więcej klientów skorzysta z bankomatu sieci, tym więcej operator zyskuje. Wynagrodzenie jest uzależnione od liczby transakcji, a nie wartości, jakie zostaną wypłacone. Przychody wzrastają w momencie, gdy wzrasta liczba transakcji.

Po 20 zł możemy wypłacić także w bankomatach PKO Banku Polskiego, jednak 20 zł to nie najniższy nominał, jaki możemy pobrać z bankomatu na terenie kraju.

Gdzie wypłacić 10 zł?

Bank Zachodni WBK pozwala na wypłatę z bankomatu kwot już od 10 zł. Zdarza się, że klienci narzekają, iż wybranie takiego nominału nie zawsze jest możliwe, a wynika to z prostego faktu, że takich banknotów w danym czasie mogło zabraknąć, wówczas należy czekać, aż zostaną one uzupełnione.

Sprawdź też: Bankomaty zbliżeniowe - jak to działa?

Niekiedy, w zależności od bankomatu i jego lokalizacji, 10 zł możemy również wypłacić z bankomatu Eurobanku lub BOŚ Banku. Jest to jednak zależne od lokalizacji maszyny. Im częściej jest ona uzupełniana, tym częściej może się nam udać pobrać niższe nominały.

Skąd tak mały wybór?

Zwykle jednak w bankomatach należących do banków można wypłacić co najmniej 50 zł, bo koszt obsługi transakcji o wartości 50 zł czy 200 zł jest podobny. Banki wolą, aby klienci wypłacali środki rzadziej, ale aby były to kwoty wyższe.

Pamiętaj o cash backu

Lista operatorów bankomatów, z których możemy wypłacić niskie nominały, nie jest więc długa. Z pomocą przyjść nam może jednak usługa cash back, którą realizują niektóre sklepy, stacje benzynowe czy kioski. Jeżeli punkt jest oznakowany, możemy wypłacić z kasy niewielkie kwoty, które w danej chwili są nam potrzebne.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam