MdM: kredyt możesz wziąć z rodzicami, ale nie zostaną współwłaścicielami mieszkania

2014-12-31 12:40:27

Program MdM daje szanse na tańszy kredyt mieszkaniowy. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na kredyt w ramach MdM-u razem z rodzicami, nie zostaną one współwłaścicielami nowego mieszkania.

Mieszkanie dla Młodych to prężnie rozwijający się program pomocy finansowej dla młodych osób. Program oferuje atrakcyjne dopłaty do wkładu własnego, obowiązkowego przy kredytach hipotecznych, zależnie od metrażu nabywanego przez kredytobiorcę mieszkania. Jednocześnie wiąże się z koniecznością spełnienia określonych ustawą warunków.

Kto dostanie kredyt?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że program Mieszkanie dla Młodych jest skierowany dla tych młodych osób i rodzin, które nie posiadają jeszcze żadnego lokum na własność.

Kolejnym warunkiem wstępnym jest nieprzekroczenie wieku 35 lat przynajmniej przez jednego małżonka (decyduje wiek młodszego małżonka).

Ustawodawca nakłada także warunki związane z zakupem mieszkania bądź domu jednorodzinnego. Kredyt winien opiewać na co najmniej 50 proc. wartości kupowanej nieruchomości. Ponadto niezbędne jest zaciągnięcie kredytu na okres co najmniej 15 lat.

To nie wszystko – w programie lokalizacje nabywanych nieruchomości mają przypisane sobie wskaźniki, a cena metra kwadratowego mieszkania nie może ich przekroczyć, jeśli chcemy liczyć na pomoc z MdM-u.

Bardzo istotnym warunkiem jest także to, że mieszkanie lub dom mogą pochodzić tylko z rynku pierwotnego.  

Czy dodatkowy kredytobiorca może być właścicielem mieszkania w MdM?

To, w jaki sposób działa program MdM, jest regulowane przepisami specjalnej ustawy. A kto może zostać właścicielem mieszkania kupionego przy pomocy dotowanego kredytu? Otóż, jeśli młoda osoba lub małżeństwo nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej, to mogą skorzystać z pomocy dodatkowego kredytobiorcy. Może nim zostać rodzic, rodzice, dziadkowie, a także rodzeństwo. Możliwości jest całkiem sporo.

Dzięki pomocy dodatkowego kredytobiorcy spełnienie warunków wejściowych (w zakresie zdolności kredytowej) staje się dla wielu młodych ludzi łatwiejsze. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami bycie dodatkowym kredytobiorcą wcale nie oznacza, że osoby, które nam pomagają uzyskać kredyt, zostaną współwłaścicielami mieszkania. Ustawa zezwala na bycie dodatkowym kredytobiorcą, ale prawo własności mieszkania może przysługiwać tylko osobie/osobom poniżej 35 roku życia, które są głównymi wnioskodawcami.

Decydując się na pomoc dodatkowego kredytobiorcy (np. rodzicami) ułatwiamy sobie życie. Trzeba jednak od samego początku wiedzieć, że dodatkowy kredytobiorca nie uzyska części praw własnościowych do mieszkania.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam