Czy pary bez ślubu mogą wspólnie skorzystać z MdM-u?

2014-12-30 17:43:22

MdM to program, który zapewnia pomoc finansową osobom chcącym kupić mieszkanie na kredyt. Czy o tę pomoc mogą się również starać osoby żyjące razem bez ślubu?

Mieszkanie dla Młodych to program skierowany do młodych osób, którego podstawowym celem jest ułatwienie im zakupu nowego mieszkania. Program jest już obecny na rynku od roku i cieszy się sporą popularnością. Kto może z niego korzystać?

Ogólne zasady działania

Program Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje na zasadzie pomocy finansowej ze strony budżetu państwa. Jest to pomoc w postaci dopłaty do kredytu mieszkaniowego.

Program działa od stycznia 2014 roku. Rok 2015 będzie drugim rokiem jego działalności. Osoby, które zdecydują się na wzięcie kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) z dofinansowaniem na zakup nowego mieszkania, powinny złożyć wniosek do banku, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W zależności od spełnienia określonych warunków można liczyć na pomoc o wysokości 10 lub 15 proc. Może ona mieć też postać dodatkowych 5 proc. dopłaty do spłaty przedterminowej części kredytu. Wszystko zależy od liczby posiadanych dzieci.

Oczywiście należy pamiętać, że program MdM nie jest skierowany dla każdego. Jeśli chcemy zeń skorzystać, to nie możemy mieć więcej niż 35 lat, ani nie możemy posiadać innego mieszkania. Ponadto należy zaciągnąć kredyt na minimum 15 lat na sumę co najmniej 50 proc. ceny mieszkania.

Co z parami bez ślubu?

Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, kto może liczyć na pomoc w programie Mieszkanie dla Młodych. Jeśli chodzi o osoby żyjące w niezalegalizowanych związkach, to niestety nie będą one mogły skorzystać z dofinansowania z MdM razem.

W świetle ustawy, na podstawie której operuje program, beneficjentem jego może być małżeństwo (z potomstwem lub bez), osoba samotnie wychowująca dzieci lub osoba bezdzietna, która nie pozostaje w związku małżeńskim.

Oczywiście to nie oznacza, że osoba, która żyje w związku nieformalnym, nie może samemu złożyć wniosku o dofinansowanie. Będzie ona mogła występować o pomoc finansową jako osoba niepozostająca w związku małżeńskim. Podobnie jak jej partner.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam