Czy mogę skorzystać z kredytu w ramach MdM-u z rodzicami?

2014-12-31 10:47:24

MdM to program pomocowy skierowany dla młodych osób chcących pozyskać nowe mieszkanie lub dom dla siebie. Czy istnieje możliwość skorzystania z kredytu hipotecznego w ramach MdM-u razem z rodzicami?

Program Mieszkanie dla Młodych to szansa na uzyskanie kredytu mieszkaniowego z dopłatą. Jest to sposób na tańszy kredyt i jednocześnie o wiele szybsze wprowadzenie się do nowego lokum - bo w ten sposób możemy zyskać pieniądze na obowiązkowy wkład własny do kredytu hipotecznego, jeśli go nie posiadamy. Czy jednak przepisy regulujące program pozwalają na podpisanie umowy kredytowej z rodzicami?

Kredyt w ramach MdM-u

MdM to program przeznaczony dla osób młodych, mających nie więcej niż 35 lat życia. Program oferuje młodym osobom możliwość uzyskania kredytu mieszkaniowego z dopłatą, która może być zakwalifikowana przez bank jako wkład własny kredytobiorcy.

Można brać w tym programie kredyty na kupno lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego (albo jego budowę). Kredytobiorcami w przypadku programu mogą być osoby samotne (wychowujące potomstwo lub nie) oraz małżeństwa (z dziećmi bądź bez).

Mieszkanie dla Młodych nakłada na wnioskujących również dodatkowe wymogi: nie wolno posiadać żadnego innego mieszkania na własność, nie wolno w okresie 5 lat pozbyć się do nowego mieszkania własności, należy wziąć kredyt na co najmniej 50 proc. wartości mieszkania.

Kredytobiorca dodatkowy

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy z pomocy finansowej w programie MdM mogą skorzystać także osoby, które nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Okazuje się, że ustawodawca przewidział rozwiązanie takiej sytuacji. Jeśli wnioskujący o kredyt nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, to w umowie kredytowej mogą uczestniczyć dodatkowi kredytobiorcy. Kto może do nich należeć?

Kredytobiorcą dodatkowym może zostać wstępny. Ten termin prawny odnosi się do rodziców, dziadków i pradziadków. Ponadto, pomocy w kredycie mogą udzielić nam zstępni (są nimi dzieci i wnuki, choć wątpliwe, by osoby do 35 roku życia posiadały potomstwo ze zdolnością kredytową). Oprócz tego dodatkowym kredytobiorcą zostać może nasze rodzeństwo wraz z małżonkami, ojczym, macocha, a także teściowie nabywcy.

Widać, że w świetle ustawy regulującej działanie MdM-u brak odpowiedniej zdolności kredytowej wcale nie uniemożliwia wzięcia kredytu z dopłatą. Jest to dobra informacja dla osób, które chciałyby taką pożyczkę wziąć, ale ich pensje nie pozwalają na skorzystanie z kredytu samemu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam