Balkon, szafy wnękowe, piwnice i pralnia, czyli co nie jest powierzchnią użytkową w MdM-ie

2015-01-20 15:30:47

Jednym z kluczowych czynników określających możliwość zakupu danego mieszkania w ramach programu MdM, jest limit powierzchni użytkowej. Nie wszystkie części mieszkania muszą być jednak do niej zaliczane.

Program Mieszkanie dla Młodych zapewnia finansowe wsparcie dla młodych ludzi, którzy planują zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Jak powszechnie wiadomo, skorzystanie z takiej pomocy wiąże się z koniecznością spełnienia przez wnioskodawców, ale też przez sam lokal mieszkalny, całego szeregu wymogów. Jednym z najistotniejszych jest limit powierzchni użytkowej lokalu, którego przekroczenie wyeliminuje nieruchomość z programu. Warto zwrócić jednak uwagę na definicję pojęcia: powierzchnia użytkowa.

Czym jest powierzchnia użytkowa?

Według ustawy MdM, powierzchnią użytkową lokalu mieszkalnego będą pomieszczenia, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych i gospodarczych. Będą to więc powierzchnie znajdujące się w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, od pokoi, kuchni, łazienek czy korytarzy, po spiżarnie, hole, przedpokoje i alkowy.

Wszystkie wymienione powyżej pomieszczenia są więc uwzględniane w pomiarze powierzchni użytkowej i mają decydujący wpływ na to, czy dany lokal mieszkalny zakupimy w ramach MdM-u, czy będziemy musieli poradzić sobie z jego sfinansowaniem samodzielnie. Istnieje jednak stosunkowo długa lista powierzchni, które w rozumieniu ustawy nie są zaliczane do powierzchni użytkowej.

Pomieszczenia przynależne

Poza określeniem definicji powierzchni użytkowej, ustawa mówi też o pomieszczeniach przynależnych, które powierzchnią użytkową nie są, a przez to są wyłączone z pomiaru i limitów. Do nich należą:

- strych,

- piwnica,

- garaż,

- balkon,

- taras,

- loggia,

- pralnia,

- suszarnia,

- loggia,

- antresola,

- szafy wnękowe,

- schowki w ścianach,

- wózkownie,

- kotłownie,

- komórki służące do przechowywania opału.

Jeśli więc ustawowy limit metrażu lokalu zostanie przekroczony o powierzchnię pomieszczeń przynależnych, to państwo i tak udzieli nam wsparcia. Warto jednak pamiętać, że dotacja nie obejmie tych pomieszczeń, a to oznacza, że za nie zapłacimy sami.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam